PDA

View Full Version : La ce varsta se "iese la pensie" in SUA?

Man_in_Red
01-12-2007, 05:13 AM
As dori sa stiu la ce varsta se iese la pensie in sua , daca depinde de ce fel de job ai avut (cum conteaza in Ro) ... si daca anii de munca se numara de cand ai inceput sa lucrezi cu prima viza de munca?..sau doar de cand esti rezident? Mersi

Man_in_Red
01-12-2007, 05:15 AM
am uitat ceva smileys/smiley4.gif este un numar de ani care trebuie sa'i ai lucratzi si iesi la pensie indiferent de ce varsta ai ?...sau poti iesi numai la o anumita varsta ...mersi

sorin
01-12-2007, 05:24 AM
Poti sa iesi la pensie incepand cu 62 de ani adca nu ma insel, daca indeplinesti numarul minim de puncte care se aduna in functie de banii pe care i-ai facut. Pentru pensie (de la Social Security) iti trebuie aproximativ 10 ani lucrati (probabil se contabilizeaza toti anii in care ai platit taxe). Pensia e cu atat mai mare cu cat iesi la pensie mai tarziu. Acesta creste cu aprox. 50% daca iesi la pensie la 67 in loc de 62 si cu aprox. 100% daca iesi la 70 in loc de 62. Posibil sa fie oarecare diferente de la caz la caz.

Cele descrise mai sus sunt din memorie, din ce am citit in timp si pentru informatii mai exacte va trebui sa "freci" un pic internetul. smileys/smiley4.gif

01-12-2007, 05:49 AM
Singura profesiune (dupa cate stiu eu) care te obliga sa te pensionezi este pilot de avion comercial, 60 de ani, in rest fiecare se pensioneaza cand vrea si cand il duce buzunarul. Asa este cu SS, cu cat te pensionezi mai tarziu, cu atat primesti mai mult. Problema este insa ca SS este in pag de faliment si nu se stie pana cand va mai avea bani sa plateasca pensie. Cine se ingrijoreaza de pensie isi face o pensie separata de SS, IRA, 401K, Roth IRA, etc. Daca esti mai tanar de 40 de ani intereseazate de o pensie la care contribui tu personal ca pe seama la SS poti sa lucrezi pana la 100 de ani. Citeste aici cand ai timp:

http://www.vanguard.com/VGApp/hnw/CorporatePortal
</span>

http://tiaa-cref.org/</span>

https://www.fidelity.com/frameless_pr_A.shtml</span>

</span>

01-12-2007, 05:59 AM
IRA, 401K, Roth IRA,

</span>
Care ar fi varianta cea mai buna dintre cele doua?? din cite am citit ,am inteles ca la Roth 401K platesti inainte taxele si la pensie nu mai esti taxat ,iar la old fashion 401K esti taxat la sfirsit..
Cred ca old fashion este cea mai populara si nu toate companiile au Roth.
La mine au ambele dar inca nu m-am hotarit pe care ar fi mai bine sa o aleg.Stiti cumva daca mai exista vreo alta diferenta intre cele doua ,favorizind alegerea uneia fata de cealalta..,?

nkog
01-12-2007, 06:56 AM
melina,

In mare, diferenta dintre cele doua, roth401K vs. regular 401k, este cea descrisa de tine. Acuma, care ar fi cea mai buna alegere, asta depinde de situatia fiecaruia. Dracu ii in detalii cum se zice. Linkurile postate de Mugatu sint bune, si ca ele mai sint multe care descriu asemanari si diferente intre cele doua planuri. Uite un link la un calculator care cel putin din punct de vedere al venitului pe care il faci, te ajuta sa-ti faci o idee intre/despre cele doua planuri.

http://www.americantrust.com/Retirement_Planning/Planning_To (http://www.americantrust.com/Retirement_Planning/Planning_Tools/roth401kalculator.htm) ols/roth401kalculator.htm

Daca sa zicem, si asta deja e speculatiesmileys/smiley1.gifdin partea mea, tu iti propui sa pui banii acolo si sa-i lasi in pace pina cind te pensionezi, e una. Daca in schimb, te gindesti sa te foloseti de acesti bani inainte de a te pensiona (de exemplu: te imprumuti din banii de la plan ca sa pui 20% jos cind cumperi o casa, ca sa eviti acel PMI ), atunci diferentele si implicatiile incep sa se complice. A te educa in aceasta privinta, a discuta cu persoane care inteleg ce si cum, si nudoar vor sa-ti vinda un plan sau altul, este absolut esential. Ce va fi si ce va face Guvernul sau SS pina cind ne vom pensiona, nu se stie. Ce facem noi insine, cu ce avem, cu ce stim, cu ce invatam...acolo deja nu mai este scuza.

Happy investing !

01-12-2007, 07:18 AM
Da cam asa este ,toate au pro si conta.Cel mai bine cred ca este sa ii investesti tu cu mina ta in bond mutual funds (cel mai sigur) sau stock ,asta daca ai timp sa te ocupi de asa ceva .

dorianos
01-12-2007, 08:42 AM
IRA, 401K, Roth IRA,

</span>
Care ar fi varianta cea mai buna dintre cele doua?? din cite am citit ,am inteles ca la Roth 401K platesti inainte taxele si la pensie nu mai esti taxat ,iar la old fashion 401K esti taxat la sfirsit..
Cred ca old fashion este cea mai populara si nu toate companiile au Roth.
La mine au ambele dar inca nu m-am hotarit pe care ar fi mai bine sa o aleg.Stiti cumva daca mai exista vreo alta diferenta intre cele doua ,favorizind alegerea uneia fata de cealalta..,?

Cea mai importanta diferenta dintre 401k si Roth IRA, e asa cum ziceai si tu, cand sunt banii taxati.

La 401k esti taxata cand scoti banii, iar la Roth IRA esti taxat la inceput.

Ca sa decizi care e mai bun pentru tine, trebuie sa te gandesti despre situtatia in care vei fi cand incepi sa scotii bani.

Daca o sa fie intr-o categorie mai ridicata de taxe cand scoti banii, atunci e mai bine sa faci Roth IRA si sa fi taxata acum cand faci bani mai putini.

Daca o sa fi in aceasi cateogrie de taxe, sau o categorie mai scazuta, atunci e mai bine sa faci 401k si sa fi taxata atunci cand scoti banii.

Un avantaj cu 401k este ca multe companii participa si contribuie cu o suma de bani daca contribui si tu (Multe companii nu participa la Roth IRA deocamdata). Spre exemplu multe companii contribuie cate un dolar pentru fiecare dolar pe care-l pui si tu (pana la o anumita limita). Deci, in alte cuvinte, poti sa primesti bani pe gratis.

Despre Traditional IRA, nu stiu prea multe, dar am auzit ca nu e asa grozav in comparatie cu 401k si Roth IRA.

A mai aparut si un Roth 401k....care e un fel de corcitura...dar inca nu prea e la moda cu multe companii :)

01-12-2007, 08:46 AM
Poate unii dintre voi ve-ti mai apuca ceva de la SS dar eu si altiicred cane putem lua adio,desi acuma platim pensie altorasmileys/smiley5.gif

Despre 401k cu T.Rowe Price ce parere aveti?

01-12-2007, 09:07 AM
melina,

ma alatur si eu la parerea lui dorianos....fiind cit de cit in domeniu, iti recomand sa optezi pentru 401k cit de repede poti pentru ca beneficiezi de bani "gratis" ce depasesc orice profit pe care l-ai face tu la bani investiti "cu mina ta" in open mutual funds sau stocks...

diferenta intre traditional ira si roth ira, este ca la roth nu pot depune bani decit oameni cu un anume venit ( de obicei mai mare)...cel putin asa imi amintesc eu...si bineinteles mai sint si considerentele cu taxare, la traditional ira banii se depun inainte de taxe si trebuiesc retrasi musa la o anumita virsta, pe cind la roth sint depusi dupa taxe dar pot fi lasati pina pe la 70 ani...

claudiunj,

cum a zis si dorianos, conturile de 401k trebuiesc optate mai ales pe considerentul daca unde lucrezi se ofera acest plan si cit contribuie compania pe linga ce depui tu ( dolar pe dolar sau 50cents/dolar, etc) si apoi unde iti ofera compania ca poti depune acesti bani...de obicei compania unde lucrezi are un "deal" cu anumite fonduri mutuale la diferite institutii de investitii ( ex. t rowe price) si ofera o lista cu aceste fonduri unde poti opta tu sa investesti...

sper sa nu va fi confuzat prea tare...spor la investitii si pe bune, cei care sintem in jur de 30-40ani trebuie sa ne grabim si sa ne asiguram noi insine pentru pensie cit mai repede, caci guvernul ne ameninta din ce in ce mai tare ca fonduri sigur nu o sa mai fie...

01-12-2007, 09:15 AM
Va multumesc pentru parerile date.Weekend placut la toata lumea!smileys/smiley17.gif

01-12-2007, 09:51 AM
Mersi Jackie, 401 k am si stiam ce ai spus si tu dar... doar cam atat, Compania da 4.5% . la partea cu optatul in ce sa investesc ma cam blochez. I-am lasat pe ei si sper ca e ok.

Ce se mai aude cu adunarea aia prin Philly?

01-12-2007, 01:25 PM
claudiunj,

nu stiu dar 4.5% suna cam "dubios" pentru 401k...esti sigur ca nu este un alt plan de genul profit sharing? sau tu vrei sa zici ca firma ta iti "match-uieste" pina la 4.5% o anumita suma? in fine, daca ai dubii unde sa investesti te pot lamuri cit de cit...ideea de baza este sa ai banii investiti diversificati dar asta depinde mult de acea "lista" de fonduri unde compania iti permite sa investesti...daca aceasta lista este bogata, atunci e bine sa alegi cel putin 3 fonduri, anume: unul de stocks, unul de bonds si unul international ( emerging markets daca exista)...

despre adunarea din philly, eu ma intilnesc cu oricine merita si are placeresmileys/smiley1.gif...pentru a ne intilni aici nu ne trebuie prea mare pregatire, mai ales celor care stam prin imprejurimi...asa ca, odata ce se mai arata doritori de reuniune, eu o sa fiu prezenta...

sorin
01-12-2007, 01:29 PM
nu stiu dar 4.5% suna cam "dubios" pentru 401k...

Probabil se refera la procentul maxim din salariu (am impresia ca majoritatea companiilor accepta pana la maximum 6%) pe care poti sa-l investesti in 401K, deci nu e nimic dubios.smileys/smiley2.gif

01-12-2007, 01:54 PM
sorin,

companiile accepta ca salariatul sa depuna la 401k dupa legislatia federala ( parca si pina la 15% ), dar ai si tu dreptate numai cele mai tari match-uiesc pina la max 6%...eu il intrebam pe claudiunj ce inseamna acel 4.5%, cota maxima pina la care firma lui cotizeaza cit?1usd. 50c, 25c/1usd...la felul de exprimare ma refeream ca este dubios deoarece la un 401k te exprimi direct cit match-uieste firma nu la cota maxima...cel putin in bransa noastra asa este...

01-12-2007, 02:12 PM
Ma refeream ca ei pluseaza 4.5% din totalul salariului meu. Eu dau 10% Match -ul e de dolar pe dolar pana la 3% iar numai peste 6% se majoreaza pana la maxim 4.5%?

01-12-2007, 02:28 PM
claudiunj,

din philly, eu ma intilnesc cu oricine merita si are placeresmileys/smiley1.gif...pentru a ne intilni aici nu ne trebuie prea mare pregatire, mai ales celor care stam prin imprejurimi...asa ca, odata ce se mai arata doritori de reuniune, eu o sa fiu prezenta...

Nu stiu dar ultima oara am inteles de la tine ca in Ianuarie ne vom intalni in Philla cativa romani,ceva gen cum a fost in Ro. Poate am visat smileys/smiley36.gif

01-12-2007, 03:08 PM
deci claudiunj, am citit eu bine printre rinduri, tu ai doua conturi de pensii...unul este 401k-ul la care cum zici tu, contribui 10% din salariu la care compania match numai 1usd/1usd pina la 3% ( asta este cam media), iar al doilea este un cont de profit sharing unde compania iti varsa la sfirsit/inceput de an cota din salariul tau de 4.5%...poti sa te consideri norocos ca beneficiezi de asa cevasmileys/smiley1.gif...

despre intilnire, e frumos sa visezi si mai ales frumossmileys/smiley17.gif...cum am zis in ianuarie, martie sau august, nu conteaza, eu onorez intilnirea atita timp cit avem si cu cine sa ne intilnim...deci care cum sint dornici, ii asteptam...

01-12-2007, 03:40 PM
Jackie e vorba de acelasi cont ,aceeasi companie face match de 3,%pana la 3,% ..4,5% al lor incepe numai de la 6% in sus .al meu. cred ca nici platit nu asi fi putut explica mai bine.

darie
01-12-2007, 03:58 PM
As dori sa stiu la ce varsta se iese la pensie in sua , daca .................................................. .....

vad ca nu ai primit prea multe raspunsuri la "subiect" asa ca incerc si eu sa lamuresc cu varsta de...........pensionare

1.femeile,.....cand se marita.

2.barbatii.......cand mor smileys/smiley36.gif

Man_in_Red
01-12-2007, 10:02 PM
darie ... tu ai fost cel mai la subiect smileys/smiley17.gif
multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute si au postat pana acum, ...o sa citesc ff atent pe linkurile postate de voi, sa sa "inteleg" ce tot vorbiti aici smileys/smiley36.gif
Am cunoscut un batranel acum o luna, care imi povestea "de la razboi incoace"... cum a iesit el la pensie in Romnia, ca apoi a emigrat in SUA, si mai are 1 an pana iese si in SUA la pensie... etc... dupa care se intoarce in Ro ... si , sincer sa fiu.. m'ar tenta si pe mine sa stau in sua pana ies la pensie smileys/smiley36.gif de aceea am intrebat ..
mersi mult

ardeleanca
01-14-2007, 06:14 AM
Buna, Man_in_Red, gindesti ca mine!....Si eu, deocamdata, cam asa am intentia.....la pensie, sa ma repatriez....si caut o modalitate de a obtine o pensie side aici....

In aceste sens, mi-am facut si o pensie privata, ca renta viagerala AIG Romania( AIG are Headquarter-ul aici in US), de care beneficiez la virsta de 54 de ani. De asemenea am 13 ani lucrati in RO, si o sa platesc din mina pt. inca 2 sa fie 15, la 15 ani lucrati beneficiezi de pensie, la virsta de 65, cred....

Stiu, o sa zici ca e putin.....dar, daca primesti 100$/luna de la AIG, 100$/de la statul roman, si......hai sa zicem inca 300$/luna de la o pensie de aici, posibilitate pe care inteleg ca o cauti acum......in total obtii un 500$/luna pensie in RO....nu e chiar atit de rau.....