PDA

Arată versiune întreagă : putina gramatica

Pagini : [1] 2

26.12.2006, 15:50
Data fiind fraza: "Se uita la mine cum lucrez",ce fel de subordonata este propozitia 'cum lucrez'?...atributiva?...completiva indirecta?... sau ce? stie cineva?

lebada
27.12.2006, 09:15
Eu nu stiu Kirk!

Anais
27.12.2006, 11:52
Eu cred ca e de scop

lara_iulia
27.12.2006, 18:17
Eu cred ca este indirecta (la ce se uita?)

Anais
28.12.2006, 06:38
Arata mai bine scopul: se uita la el cu scopul de a vedea cum lucreaza.

lara_iulia
28.12.2006, 09:58
Da asa este Anais, arata mai bine scopul doar ca sunt interpretabile ceea ce duce lao nuantare mai ampla si de aceea se poate gresiusor.

Ce sa-i faci, cam multi ani au trecut de la ultima mea ora de gramatica dar asa macar ne mai improspatam cunostintele

28.12.2006, 12:16
Pentru a intelege mai usor,s-o luam putin pe ocolite.Sa consideram propozitia:"Vedea-i-as mari"(G.Cosbuc).Ce este "mari",ca parte de propozitie?El se refera si la verbul 'vedea',dar si la obiectul direct 'ei'(copiii).Fiindca se refera,concomitent,si la verb,si la obiectul direct,el seamana si a complement si a atribut;dar nu este nici unul din acestea doua...Sa mai luam un exemplu:"Eu priveam ganditor tavalugul"(Geo Bogza).Ce este 'ganditor'?El exprima o caracteristica a subiectului sau o actiune simultana cu cea a verbului...Aceasta parte secundara de propozitie se numeste "Element predicativ suplimentar". Deci propozitia 'cum lucrez' este predicativa suplimentara.

Anais
28.12.2006, 22:58
Chiar asa Lara, muuuulti ani au trecut de atunci si ptr mine , si uite ce zice Kirk, ca e predicativa suplimentara.

Kirk, nu ca nu te-as crede pe cuvant, dar trebuie sa verific si eu treaba asta.

lara_iulia
29.12.2006, 01:45
Kirk si pe mine m-ai surprins. Poate ca o fi cum zici tu, dar sa vad ce va zice si Anais dupa ce se va mai documenta si ea

Daca-mi permiti Kirk, as avea o propunere si anume sa transformam acest topic in dezbaterea ortografiei. Cand anume se scrie un cuvant despartit si cand nu.

Sper sa fii de acord cu mine asa ca te las sa incepi tu primul

29.12.2006, 11:18
Da,Laura-Iulia,buna idee cu transformarea topicului.Dar hai sa fie cu dezbateri nu numai pe teme de ortografie,ci si pe teme de gramatica.Eu nu am studiat si nu lucrez in domeniu(am facut Real-ul),dar imi plac problemele de gramatica si ortografie.Am vazut ca sunt forumisti care scriu a-ti fost,sau a-ti mers,in loc de ati fost si respectiv ati mers.Si invers,scriu dute,in loc de du-te.Sunt sigur ca nu s-ar supara daca le-am atrage atentia.Si noi facem greseli si nu ne vom supara daca ne vor corecta altii.Toti vrem sa invatam.Gramatica romana este foarte complexa,dar si foarte frumoasa.Am mai uitat multe.De cativa ani,de cand sunt in State,incerc sa invat cate ceva despre gramatica engleza,dar nu vreau sa o uit nici pe cea romana. Deci,haideti sa incepem.Uite,deja se ridica o intrebare.Este corecta forma "haideti"?Cu alte cuvinte,poate interjectia "haide" imprumuta desinente verbale de pers. a 2-a pl.?

lara_iulia
30.12.2006, 04:48
Eu zic ca este corecta forma "haideti" fiindca poate imprumuta desinen?e verbale.

Dar totusi pentru inceput sa incepem cu lucruri mai simple si pe parcurs sa le luam si pe cele mai dificile. Nu totimai retintermenii gramaticali deci propun sa o luam putin mai "babeste".

Ai dat mai sus un exemplu si anume: cand se scrie ati impreuna si cand despartit, adica a-ti.

"Ati" se scrie impreuna cand se foloseste la persoana a II-a plural, voi. Ex. (Voi) Atidesenat? sau (Voi) ati face...?...etc. A se observa ca se foloseste timpul trecut sau viitor.

"A-ti" se scrie despar?it cand se foloseste la pers a II-a singular, tu (iti, ti).

30.12.2006, 14:53
Frumos,Laura-Iulia ! Scrii ca o profesoara.Te rog mai scrie.Pentru mine sunt cam prea simple chestiunile respective,dar pentru altii poate ca sunt necesare. Eu as vrea sa mai fac niste precizari cu privire la Elementul predicativ suplimentar. El este o parte secundara de propozitie relativ noua in studiul limbii romane.In lucrarile anterioare lui 1957,a fost asimilat fie la atribute,fie la complemente.Abia intre 1957-1962 el a fost evidentiat ca unitate sintactica distincta,cu individualitate proprie,dandu-i-se diferite denumiri(nume predicativ circumstantial,predicat circumstantial,complement al calitatii,atribut predicativ s.a.)

lara_iulia
30.12.2006, 21:34
Da Kirk, intr-adevar sunt lucruri mai simple, dar trebuie sa ne gandim si la aceia care n-au facut scoala in limba romana deloc sau (doar foarte putin) si se straduiesc sa scrie cat mai corect romaneste.smileys/smiley2.gif

Si acum sa continuam cand se scrie s-a despartit si cand se scrie impreuna sa.

"S-a" se scrie despartit cand se foloseste la persoana a III-a singular (el, ea) si arata o actiune la timpul trecut. Ex. (El/Ea) S-a dus dupa cumparaturi sau S-a bucurat

02.01.2007, 10:23
lara_iulia,se pare ca nu prea sunt oameni interesati.Da-mi mai bine mie o problema de analiza a frazei.

sorin
02.01.2007, 10:38
kirk, eu cred ca ce a postat lara_iulia pana acum este foarte util si inclin sa cred ca a se merge pe aceeasi linie ar fi recomandat, fara a se trece brusc la analize gramaticale complicate, pana nu se epuizeaza toate sau majoritatea exemplelor simple. lara_iulia explica foarte bine si pe intelesul oricui si se poate continua (ea sau oricine altcineva) cu propunerile ei.

02.01.2007, 10:54
Da,de acord.Te rog,lara_iulia,continua cu "v-a si va".

04.01.2007, 13:06
Unul sau mai multi "i" la sfarsitul cuvintelor-- completari

-imperativul pozitiv al verbului "a zice" se scrie cu un singur "i"..."zi si tu ceva".

-imperativul negativ al verbului "a fi" se scrie cu un singur "i" :nu fi suparat;imperativul pozitiv se scrie cu doi "i" :fii atent.

-unele verbe(a apropia,a intarzia,a speria...)se scriu cu doi "i" la indicativ si conjunctiv prezent,pers.1-a si a 2-a sg.:(sa)apropii,(sa)intarzii,(sa)sperii etc.

-alte verbe(a scrie,a sti,a tine,a deveni) se scriu cu doi "i" numai la persoana 2-a sg.,la prezentul indicativ si conjunctiv:(sa)scrii,(sa)stii,(sa)tii,(sa)devii,(s a)vii.

-am doi copii/fii(cu doi "i");dar:copiii/fiii mei se joaca(cu trei "i")

-unii vin,altii pleaca(cu doi "i").

09.01.2007, 13:31
Pronumele de intarire "insumi" se foloseste potrivit cu persoana,cu genul si cu numarul cuvantului pe care il determina:

pers.1 singular:eu,mie,pe mine insumi(cand vorbitorul este de sex masculin)sau eu,pe mine insami,mie insemi(cand vorbitorul este de sex femenin);

pers. 1 plural;noi,noua,pe noi insine(masculin) sau insene(femenin);

pers. a 2-a singular:tu,tie,pe tine insuti(cand i se vorbeste unei persoane de sex masculin) sau tu,pe tine insati,tie inseti(cand i se vorbeste unei persoane de sex femenin);

pers. a 2-a plural:voi,voua,pe voi insiva(masculin) sau inseva(femenin);

pers. a 3-a singular masculin:el,al lui,lui,pe el insusi;

pers. a 3-a singular femenin:ea,pe ea insasi,al ei,ei insesi;

pers. a 3-a plural masculin:ei,al lor,lor,pe ei insisi;

pers. a 3-a plural femenin:ele,al lor,lor,pe ele insesi sau insele.

10.01.2007, 12:43
lara_iulia,unde esti? Ramasesesi datoare cu un "ia si i-a ".

Pisoi
10.01.2007, 13:13
lara_iulia o sa lipseasca o perioada de pe forum asa ca te rog continua tu...sau cine sta bine cu gramatica

p.s. nimic alarmant

12.01.2007, 16:01
Nu este corecta forma 'mi-ar place' . Se spune:mi-ar placea (verbul este 'a placea'-conj. a doua)

Si acum si ceva distractiv:exista in limba romana un substantiv comun care la plural se termina in a (nu a de la alune,ci a din palarie). va invit sa il gasiti.

mihaicioclei
12.01.2007, 18:46
1 ou

2 oua.....

13.01.2007, 01:09
Asa este-ou,oua.Mihaicioclei,l-ai gasit foarte repede.

fifi
13.01.2007, 03:08
ia si i-a
iau si i-au

ia si iau se scriu intr-un cuvant atunci cand exprima verbul "a lua"
ex. Cand pleci de acasa, ia umbrela cu tine.
Vreau sa iau dulciuri pentru copii.

i-a si i-au se scriu despartit atunci cand "i" este forma scurta a pronumelor "ei", "lui" iar "a", "au" fac parte din perfectul compus al verbului care urmeaza.
ex. La intalnire el i-a dat o floare(ei).
Copiii i-au adus multe bucurii(ei, lui).

tot aici se pot mentiona si cazurile:
mi-a--> Muzica din film mi-a placut foarte mult(mie).
te-a--> Acest om te-a facut sa suferi(pe tine).
ti-a--> Ce ti-a adus de ziua ta?(tie)
le-a--> Au fost in parc si le-a placut foarte mult(lor).
ne-a--> Nu ne-a spus nimic(noua).

revin, editat, dupa aceeasi regula mereu se scriu despartite:
m-am, te-am, ti-am, v-am, le-am,i-am, m-au, te-au, ti-au, v-au, ne-au, le-au.

fifi
13.01.2007, 03:21
ati uitat pe sau/ s-au

sau se scrie intr-un cuvant cand se poate inlocui cu "ori"
ex. Iti place vara sau(ori) iarna?

s-au se scrie despartit atunci cand "au" face parte din perfectul compus al verbului ce urmeaza.
ex. Cand au vazut ca ploua, nu s-au dus la film.

fifi
13.01.2007, 03:36
nea/ ne-a

nea se scrie intr-un cuvant atunci cand este substantiv.
ex. S-a asternut un covor de nea.
A venit si nea`(nenea) Mitica la noi.

ne-a se scrie despartit atunci cand "ne" este pronume(noua) iar "a" face parte din perfectul compus al verbului.
ex. Mama ne-a adus paine calda(noua).

la fel si cazul neam/ ne-am

neam intr-un cuvant cand este substantiv.
ex. Noi suntem un neam de oameni intelepti. smileys/smiley2.gif

ne-am se scrie despartit atunci cand "ne" este pronume (noi) iar "am" face parte din perfectul compus al verbului.
ex. Acolo ne-am putut exprima parerile direct(noi).

fifi
13.01.2007, 06:00
scrierea cu [b]

fifi
13.01.2007, 07:32
intrebare de la fifi pentru toti care stiu:

verbul a fi, singurul cazcand se scrie cu 2 "i" este imperativ, pers.a II-a, sg., formapozitiva?ex. Sa fii cuminte!

13.01.2007, 07:41
Foarte bine-venita este interventia ta,fifi,la acest topic.Devenise cam monoton,din lipsa de colaboratori.In plus,tu explici in genul lui lara_iulia,clar si pe inteles.Si tematica cu care ai venit tu este mai mult decat bine-venita.Sunt convins ca intereseaza mai mult decat folosirea pronumelui de intarire "insumi".

13.01.2007, 08:06
Fifi,parerea mea este ca verbul 'a fi' se scrie cu doi i in doua cazuri.Unul este imperativul pozitiv(pe care l-ai mentionat tu):fii cuminte ! si al doilea conjunctivul pozitiv:este bine sa fii intelept.

fifi
13.01.2007, 08:12
imi pare bine pentru aprecierile tale, kirk, pt ca tu esti initiatorul acestui topic, am vrut si eu sa deschid un astfel de topic dar nu am vrut sa ofensez pe nimeni si apoi lenea asta...e cucuoana mare...

mi-e totusi greu sa scriu toate acestea din aducere aminte, fara nici un suport "legal si oficial", am plecat in graba de acasa... Biata Stefania Popescu, ea plange dupa mine pe acasa si eu pe aici dupa ea...

am tot cautat pe net dupa o gramatica online dar vad ca romanii astia nu dau nimic gratis...

fifi
13.01.2007, 08:16
pai atunci inseamna ca toate conjunctivele prezent sunt cu doi "i" ?! nu cred de unde ai luat? vreau sa fiu sigura, asta este pt mine o dilema si chiar ma lovesc des de ea...

fifi
13.01.2007, 08:45
am gasit

fi vb., ind. prez. 1 sg. si 3 pl. sunt, neacc. [I]s-,-s,

fifi
13.01.2007, 08:59
dar cu un singur "i" sunt formele:
ex. Dac-as mai fi odata tanar...
De-ar fi sa ploua...
N-ar fi rau sa ninga iarna asta...
Au plecat repede acasa dar ne-ar fi placut sa fi venit si pe la noi...

asa e corect? habar nu am

fifi
13.01.2007, 09:07
mai e una care ma macina, la fel cu "a fi"

sti vb., ind. prez. 1 sg. sti 3 pl. stiu, 2 sg. stii, 3 sg. stie, imperf. 3 sg. sti

fifi
13.01.2007, 09:39
CUVINTE COMPUSE, SCRISE INTR-UN CUVANT SAU DESPARTITE PRIN CRATIMA?!

forme corecte:

[B]BUNAVO

fifi
13.01.2007, 09:56
BINE INTENTIONAT/ RAU INTENTIONAT ~~[B]INTENTION

fifi
13.01.2007, 10:10
[B]GRESE

13.01.2007, 10:50
Fifi,referitor la intrebarea ta cu conjunctivul lui a sti.Da,se scrie cu doi i:sa stii ca-ntr-o floare se-ascunde un strop de iubire.

14.01.2007, 05:53
Se spune "a trimite",nu a trimete;sa trimita,nu sa trimeata;trimis,nu trimes.

se scriu intr-un cuvant:vreo,vreun,vreuna,vreunul(fara cratima)

19.01.2007, 11:47
Se pare ca s-au cam epuizat subiectele...

fifi
24.01.2007, 14:53
eu cred ca mai sunt subiecte dar lumea nu se inghesuie da dea o mana de ajutor, cat de mica si se pare ca nici cei care au nevoie sa citeasca topicul n-o fac pentru ca, "bineanteles", forumistii continua sa faca greseli la greu...

31.01.2007, 14:07
Cum este pluralul de la topic:topicuri sau topice...?!

fifi
01.02.2007, 16:46
corect este "topice"

02.02.2007, 12:58
fifi,de ce crezi ca "topice" este forma corecta?

fifi
02.02.2007, 13:59
pentru ca asa scrie in dictionar

fifi
07.02.2007, 12:46
se scriu intotdeauna despartite urmatoarele cuvinte:
intr-un, intr-o, dintr-un, dintr-o,printr-o, printr-un,intr-adevar;

se scriu intotdeauna impreunate urmatoarele cuvinte:
intre, dintre, printre, dinspre,intruna, dimpotriva, intotdeauna, dintotdeauna, imprejur.

08.02.2007, 14:43
pentru ca asa scrie in dictionar

fifi,mi-ai dat un raspuns scurt,sper nu si taios.Sa nu crezi ca am pus intrebarea cu cine stie ce intentie.Am intrebat,pentru ca pur si simplu la mine in dictionar cuvantul topic nu exista.Exista topica,definit ca "mod de asezare a cuvintelor in propozitie si a propozitiilor in fraza".Poate tu ai un dictionar mai nou si cuvantul topic este asimilat de curand din engleza.Multumesc oricum pentru raspuns.

sorin
08.02.2007, 15:10
kirk, da un click aici (http://dexonline.ro/search.php?cuv=topic)

fifi
09.02.2007, 05:59
oh, kirk, nici prin gand nu mi-a trecut sa fiu taioasa cu tine dar am crezut ca e de prisos sa mai scriu si altele presupunand ca tu stii deja de dictionarul online afisat de sorin www.dexonline.ro (http://www.dexonline.ro)

imi pare rau pt neintelegere...

09.02.2007, 14:00
E ok.,fifi. sorin,am citit.

sorin(si fifi),eu cred ca sunt doua cuvinte diferite. Topicul din dictionarul romanesc este un adjectiv.Cel pe care il folosim noi pe forum este un substantiv.Primul deriva din topica(a carei definitie am dat-o in postarea precedenta);la fel cum filozofic deriva din filozofie.Al doilea,daca te uiti intr-un dictionar englez roman,se traduce "tema,subiect",deci nu are nici o legatura cu primul(care se refera la ordinea cuvintelor in propozitie).Dictionarul romanesc mai mentioneaza inca doua sensuri pentru"topic",dar alea,nici atat,nu au legatura cu topicul nostru;unul se refera la nume de localitati,iar altul la ceva medicament.

Eu cred ca "topicul"cu care lucram noi aici pe forum este un cuvant englez(tema,subiect),care nu a fost inca asimilat in romana,dar care este in curs de asimilare,asa cum sunt multe altele.Cand va fi asimilat si va fi introdus in dictionar,vom afla si care este forma de plural.Pana una alta,mie,dupa ureche,parca imi suna mai bine topicuri,decat topice.

P.S.Discutiile in contradictoriu nu sunt certuri,sunt dezbateri.

fifi
09.02.2007, 14:18
uite, kirk, cica e luat din dex`98, al tau din ce an?

T

09.02.2007, 14:33
fifi,am stiut asta;nu imi aduci nimic nou.Definitia asta mi-a dat-o si sorin si pe baza asta mi-am facut argumentatia din postarea precedenta.Esti de acord cu argumentatia mea?Da sau nu?

fifi
09.02.2007, 14:44
pai daca folosim "topic" ca pe un neologism provenit din lb engleza(cu intelesul de tema, subiect), poate ii putem spune si "topicuri" la plural dar totusi acest cuvant nu exista in limba romana, chiar daca ne suna noua mai bine asa. Cred ca ar trebui sa consultam si un dictionar de neologisme mai recent, eu nu am si pe net nu stiu daca e...

ps am cautat si la neologisme, nu exista cu intelesul de tema, subiect, e pur englezesc si deci forma corecta de plural este "topics" smileys/smiley1.gif
nush ce sa-ti zic, nu stiu mai multe ca tine...

11.02.2007, 16:37
Cate ceva despre virgula.

De obicei,subordonata circumstantiala de cauza se desparte prin virgula de propozitia ei regenta,indiferent de topica(mai ales cand se afla inaintea regentei).

Pentru ca nu te-ai organizat bine,rezultatul e nesatisfacator.(inaintea regentei)

Nu l-a intalnit,deoarece nu s-a dus la ei.(dupa regenta)

Totusi,atunci cand subordonata circumstantiala cauzala are ca regenta o propozitie simpla,ea nu se desparte prin virgula de aceasta:Mananc fiindca-mi place.;Tace pentru ca e vinovat. etc.

13.02.2007, 12:27
Conjunctiile insa,deci si adverbul totusi,asezate in interiorul unei propozitii,nu se despart prin virgula:

...fara insa ca nimeni sa banuiasca...

...era deci inca o data nevoie de...

...eu totusi am venit...

15.02.2007, 13:13
Se desparte prin virgula de restul frazei interjectia "Ei":Ei,ce veste ne mai aduci de pe la targ?(Ion Creanga);Dar cand aceasta este urmata de un vocativ cu care formeaza in rostire o unitate nu se pune nici un semn:Ei Catalin,acu-i acu...(Eminescu)

Insa, in general,dupa interjectii se pune semnul exclamarii: Si cand sa puna mana pe dansa,zbarr! pe varful unui munte.(Ion Creanga)

Interjectia "Ia" nu se desparte de verbul urmator,cu care formeaza o unitate:Ia lasa-ma,monser!(Caragiale)

fifi
15.02.2007, 13:57
kirk, editeaza-ti ultima postare si sterge tot ca o sa confuzezi lumea de tot p-acilea, zau...glumesc

mai bine sa vina lara_iulia si sa ne spuna ce si cum cu virgulele desi nici macar nu-s asa de grave greseli... sintaxa frazei e grea, nu stiu daca putem duce noi asa "povara"

Pisoi
15.02.2007, 14:14
fifi, noi/tu sau oricine alta/ulscriem cum ne taie capul...kirk insa explica cum este scrierea corecta in limba romana

...te felicit kirk pentru lectiile de gramatica

p.s. lara_iulia este oricand bine-venita cu comentarii

15.02.2007, 14:22
zau...smileys/smiley5.gifsmileys/smiley36.gifglumesc

fifi,nu am inteles ce ai spus in gluma si ce ai spus in serios.Poate ma ajuti sa inteleg.

Multumesc pisoi pentru felicitari.

fifi
15.02.2007, 15:08
...

20.02.2007, 14:38
Cum se spune:1.El(ea) reflecta,sau 2.El(ea) reflecteaza?

Depinde de inteles.Spunem:1.Obiectul acesta reflecta razele luminii.Dar spunem: 2.El(ea) reflecteaza la...sensul vietii.

24.02.2007, 07:48
lara_iulia,am vazut ca esti pe forum.Esti asteptata si pe aici,sa dai un suflu nou acestui topic.

lara_iulia
24.02.2007, 09:23
Virgula, este un semn de punctuatie si se foloseste in delimitarea unor propozitii intr-o fraza si/sau anumite parti de propozitie dintr-o propozitie. Ea marcheaza locul unde trebuie sa inspiram in momentul citirii si indica chiar intonatia (aici ma refer cand cineva se adreseaza altei persoane in scris si nu atunci cand se face o descriere, comentariu

24.02.2007, 12:18
lara_iulia,ma bucur ca ai raspuns invitatiei.Am uitat sa-ti spun,uita-te te rog si peste postarile pe care le-am facut pana acum,si daca ti se pare ca este vreo greseala,spune-mi.Asta,aici pe publc,nu pe PM.Cred ca ar fi in interesul forumistilor sa se strecoare cat mai putine greseli,asa incatceea ce scriem sa fie cat mai aproape de adevar.Iar mie nu-mi va cadea rangul daca cineva m-a corectat.Voi aprecia asta.

lara_iulia
25.02.2007, 02:17
In legatura cu forma de plural la cuvantul topic, daca il luam cu intelesul din limba romana atunci corect este topice, iar daca il luam cu intelesul din limba engleza ca pe-un viitor neologism (inca neconfirmat in dictionare) atunci forma corecta ar fi topic-uri, dar tendinta este de a scrie impreuna, topicuri. Dupa cum se stie, deja folosim mai multe cuvinte imprumutate din limba engleza cum ar fi: mail (mail-ul, mail-uri); site (site-ul, site-uri)

fifi
25.02.2007, 04:17
Intrebare:
Apelez si eu la amabilitatea dv. cu o intrebare legata de gramatică si referitoare la cojunctia "si". [b]Din c

lara_iulia
25.02.2007, 04:30
fifi, dupa cum imi amintesc ca ni s-a spus la vremea respectiva la scoala, inainte sau dupaconjunctia si nu se pune virgula (chiar s-a accentuat acest lucru).

...sincera sa fiu sunt surprinsa...sa se fi schimbat intre timp?!sau...nu ni s-a mentionat de aceste exceptii la vremea respectiva...

25.02.2007, 12:07
Eu stiu ca sunt exceptii si cred ca fifi a pus corect virgulele in toate exemplele care le-a dat.Daca o propozitie este intercalata,ea se pune intre virgule,indiferent daca incepe cu conjunctia si.Si apoi,cand se foloseste formula si...si,se pune virgula:Asta si canta,si lucreaza.Deasemenea,se pune virgula intre coordonate adversative(chiar daca incepe cu si):Boii ara,si caii mananca;Tara arde,si...

In treacat fie spus(nu are legatura cu problema virgulei),si nu este intotdeauna conjunctie.Poate fi si adverb:Au si terminat lucrarea;Le-a dat si lor o carte.

lara_iulia
26.02.2007, 00:44
Omul cat traieste, invata, ... fiind valabil si pentru mine

...si tot nestiutor moare...

01.03.2007, 12:37
Verbul a trebuise intrebuinteaza corect,ca impersonal,cu forme numai pentru persoana a 3-a sg(trebuie,trebuia,va trebui):trebuia sa vina copilul/copiii;cand nu este impersonal,ci se construieste cu subiect,are forme si pentru pers. a 3-a pl.:cartile acestea imi trebuiau.

16.03.2007, 17:47
La unele substantive se considera literare cate doua forme de plural;de exemplu:vremuri si vremi,tuneluri si tunele,poieni si poiene,rape si rapi,chipie si chipiuri,seminarii si seminare.

lara_iulia
18.03.2007, 05:11
Care este forma corecta la forma de plural a subst. vis (vise, ,visuri). Putem sa le folosim peamandoua ca forme corecte?

18.03.2007, 17:11
lara_iulia,dictionarul le da pe amandoua ca fiind corecte,fara sa faca nici o discutie.Insa cuvantul vis are mai multe intelesuri.Si,din cate am observat eu,forma de plural vise se foloseste mai mult pentru vis cu intelesul de "activitate psihica care se manifesta in somn",iar forma visuri se foloseste pentru vis cu intelesul de "aspiratie de nerealizat;iluzie desarta".E o parere personala,nu sunt foarte sigur.Tu ce crezi?

lara_iulia
19.03.2007, 06:30
asa este kirk, iar acum care este forma corecta la forma de plural a subst. cap (capi, capete, capuri) Daca toate cele trei variante sunt corecte, cand sicu ce intelesse folosesc.

marian42
19.03.2007, 08:13
Bre, pupa-v-ash mintea asta dashteapta, noroc c-am vazut
abia acu topicelul asta, altfel, zau zic, nimic n-as mai fi scris pe
forum !... Da' nu-i bai, d-acu-ncolo doar shed si citesc p-aci,
musai sa ma dashtept batar o tzara !

Sar'na, si nu va fie cu suparare....

20.03.2007, 00:13
lara_iulia,tu stii,dar vrei numai sane incerci.Intrebarea asta mi se pare mai usoara.

capete-cap(parte a corpului)

capi-cap(conducator)

capuri-cap(Geogr.)

Este asa sau nu?

marian,bine ai venit!Speram sa colaborezi pe topicul asta.

fifi
20.03.2007, 00:53
kirk, tot ce ai scris tu-n legatura cu cap, capete, capuri este absolut corect, o singura mentiune ca la "capuri" trebuia sa scrii Geografie/c intreg pt ca este un termen destul de rar folosit si nu toata lumea are atatea notiuni de geografie...

lara_iulia, vis/ visuri, vise sunt corecte si nu cred ca au delimitare semantica

marian42, sa-ti fie rusine 5 minute ca nu ne-ai vizitat pana acum.

23.03.2007, 10:49
Stiti sa identificati subiectul intr-o propozitie?Daca da,incercati sa-l identificatiin urmatoarele doua propozitii:

1.Il cheama Ionescu.

2.Imi pare bine.

Succes!

lara_iulia
23.03.2007, 11:10
Eu zic ca nu au subiect.Sunt propozitii impersonale, ca si la ex.

Afara ploua.

...dar daca are inteles de...cheama-l pe X. Il cheama Ionescu. atunci subiectul este Ionescu (aratacine il cauta pe X).

24.03.2007, 08:37
Da,bine zis!

11.04.2007, 12:12
Dar care este subiectul in propozitia:"Ioane, du-te mai incolo!"?

fifi
11.04.2007, 12:43
propozitia ta, kirk are subiect inclus.

Subiectul inclus

Cand verbul-predicat (sau component al predicatului) se afla la persoana I sau a II-a, in general, subiectul nu primeste expresie sintactica. Suprapunerea sferei protagonistilor comunicarii cu cea a protagonistilor enuntului lingvistic face de prisos - in conditiile flexiunii bogate, distinctive a verbului limbii romane - trecerea persoanei gramaticale, marcata dezinential, intr-o expresie sintactica :

13.04.2007, 12:17
fifi, suna cam bombastic. Si pana la urma care e subiectul? Inclus, inclus, dar care e?

28.04.2007, 01:37
Despre unele numerale

Se scrie si se pronunta clasa a doua, partea a treia (nu clasa doua, partea treia ). Dar se spune clasa intai (nu clasa intaia sau clasa a intaia).

Se scrie si se pronunta paisprezece (nu patrusprezece), saisprezece (nu sasesprezece), saizeci (nu sasezeci).

lara_iulia
28.04.2007, 10:04
...deci se scriu: clasa a II-a, partea a III-a...

...dar care esteforma corecta,...clasa I, clasa I-a sau clasa a I-a ?

29.04.2007, 03:06
lara, nu stiu ce sa zic. Te rog spune tu.

fifi
29.04.2007, 03:27
ai spus tu corect mai sus, kirk, e bine clasa I, clasa I A, clasa I B, clasa a II-a A, clasa a II-a B, etc.

05.05.2007, 21:54
...asez- asaza(nu aseaza)

insel- insala(nu inseala), dar

gresesc- greseasca (asa-i ?...fifi, lara)

lara_iulia
05.05.2007, 22:48
gresesc

fifi
06.05.2007, 02:50
[QUOTE=fifi][B]GRESE

06.05.2007, 03:27
[QUOTE=lara_iulia] gresesc

12.05.2007, 19:31
" Auzisem eu din oameni ca daca vrei sa nu te muste cainii si sa te lase in pace cum ii vezi ca sar la tine sa te tupilezi jos la pamant si sa-i lasi sa te latre cat le place fara sa te urnesti din loc caci ei bat cat bat si de la o vreme te parasesc si se duc." (intentionat nu am pus virgulele)

1. Cine vrea sa incerce sa puna semnele de punctuatie?

2. Care propozitie s-ar putea numi "intercalata"?

AndaF
12.05.2007, 21:54
Semnele de punctuatie sau numa' virgulele? smileys/smiley4.gif Hai ca fac si eu o incercare...

Gramatica mea e un pic cam ruginita... asa ca nu "aruncati" cu rosii!

" Auzisem eu din oameni, ca daca vrei sa nu te muste cainii si sa te lase in pace, cum ii vezi ca sar la tine, sa te tupilezi jos la pamant si sa-i lasi sa te latre cat le place, fara sa te urnesti din loc, caci ei bat cat bat si de la o vreme te parasesc si se duc."

Am avut o profesoara de limba romana tare buna, in scoala generala, si ne-a cam "batut" la cap cu diverse exercitii gramaticale, pe care chiar si acum le mai tin minte ( gen clasa 1 si nu clasa a 1 a)

Nu ma tin minte daca se pune virgula innaintea lui "si" ... parca nu se pune, insa e si o exceptie pe care n-o mai tin minte smileys/smiley9.gif

Raven
13.05.2007, 06:36
Anda, ce nu atinge gramatica este intonatia.
Regula la gramatica: nu se pune virgula inaintea lui "si".
Vorbirea, insa nu respecta regula de mai sus.
La discutiile in scris (sic) pe forumuri, chat, messenger eu zic ca merge pusa virgula inainte de "si" atunci cand vrei sa redai intonatia.

Anais
13.05.2007, 06:45
...`auzisem eu, din oameni, bla bla`

Intercalata e `din oameni`?

...multi ani au trecut, insa asta nu e o scuza. Ptr mine.

13.05.2007, 11:39
AndaF, ai talent. De ce nu vii mai des pe aici? Iar greselile ni le corectam reciproc. De exemplu, virgula trebuia dupa "ca", nu inainte de "ca": Auzisem eu din oameni ca, daca vrei...

Anais, mai gandeste-te putin. Un grup de cuvinte nu se pot numi propozitie, daca nu exista si un predicat. Deci, "din oameni" nu este nici macar o propozitie. Si nici nu trebuie pus intre virgule.

Raven
14.05.2007, 00:19
"Du-te acum. Afara!" Este "Afara!" propozitie (n-are actiune)?

Alta chestie, mai jos.

"Pentru ca" sau "pentruca"? "Ai nostri" sau "ai nostrii"? "Nici una/nici unul" sau "niciuna/niciunul"? "Intr-o/intr-un" sau "intr'o/intr'un"?

Gramaticasocialista sau aia dinainte de Graur si de indicatiile pretioase?

Anais
14.05.2007, 01:07
Kirk, multumesc

Sunt cu ochii pe voi, sa invat.Asta pana-mi spuneti` Afara!`.

Anais
14.05.2007, 01:11
Ei , Raven, pai eu o stiu pe aia socialista..`pentru ca` , ` ai nostri`, nici una/nici unul`, `intr-o/intr-un`.

Hai sa vorbim despre folosirea lui i din a..ca tot am vazut inflatie pe forum de asemenea chestii. Cand se foloseste `i `si cand se foloseste `a` . ( ex: subIntelege sau subAntelege`).

Kirk, da-ne tonul! LAAAAAAAAAA

Raven
14.05.2007, 01:21
Pai sa mi se raspunda la intrebarea cu "afara".

Ca la "i din a" e cam asa: "i din a" peste tot in interiorul cuvintelor, cu exceptia cuvintelor compuse, de ex. "subintelege".

PS: Raman la ai nostrii si la ale noastre. Call me old-fashioned.

AndaF
14.05.2007, 11:44
AndaF, ai talent. De ce nu vii mai des pe aici? Iar greselile ni le corectam reciproc. De exemplu, virgula trebuia dupa "ca", nu inainte de "ca": Auzisem eu din oameni ca, daca vrei...

Mersi, Kirk! O sa intru' mai des, acu' ca am observat subiectul... ce sa-i faci, daca e printre ultimile subiecte de pe forum... lumea nu cred ca-l cauta prea des... sau il evita? Oare nu este tot atat de important ca si alte subiecte? ( Din punctul meu de vedere este important sa-ti cunosti limba materna cat mai bine)

Raven wrote:

"Du-te acum. Afara!" Este "Afara!" propozitie (n-are actiune)?"

Asta este ce-am gasit pe dexonline

[B]AF

fifi
14.05.2007, 14:07
Anais si Raven, problemele pe care le ceretivoi discutate le puteti gasi chiar aici, pe acest topic, daca il rasfoiti putin. Sper sa va multumesca explicatiile date acolo

15.05.2007, 18:35
Raven, ai ridicat o problema interesanta. Predicatul nu este intotdeauna exprimat printr-un verb. Exista predicate adverbiale, dupa cum exista si predicate interjectionale. Deci, adverbulafara- intonat imperativ- preia functia sintactica de predicat (adverbial). Asadar, in exemplul pe care l-ai dat tu- Afara!- avem de-a face cu o propozitie, chiar daca este formata dintr-un singur cuvant, pentru ca acel cuvant este un predicat. ...Iata si alte exemple: Incet la curba!; Repede la mine!; Jos de pe scaune! Iata si exemple de propozitii cu predicat interjectional: Pupaza zbrr! pe-o dugheana...;Poftim banii inapoi; Copilul zdup! de pe creanga in urzici.

Raven
16.05.2007, 00:03
So Kirk, te-ai prins: sabloanele nu ie cu noi.

Si daca limba romana este o limba fonetica, de ce sa scriem de ex. "ai nostri" in loc de "ai nostrii"? C-asa suna directivele si indicatiili?

PS: Nota 10 (zece)cui gaseste greselile de gramatica de mai sus. <wink>

16.05.2007, 12:04
Raven, "ai nostri" se scrie cu un singur i. Eminescu si-a intitulat poezia: "Ai nostri tineri". Nu vad nici o problema aici.

M-am mai gandit la servici referitor la postarea precedenta. Cred ca am tratat-o cam superficial ieri si s-au strecurat si greseli. Adica, nu am nici o indoiala ca predicatul se poate exprima si printr-un adverb, in care caz se va numi predicat adverbial. Deci, exemplele care le-am dat (Incet la curba! etc.) sunt bune. Ele sunt propozitii si au in componenta predicate adverbiale. Sunt convins ca si cu adverbul "afara" se pot construi propozitii de acelasi fel, numai ca trebuie sa aiba o forma de felul: Afara mofturosii! (<sa iasa afara "sa plece"). Dar cuvantul "afara", luat singur, asa cum l-ai propus tu, nu cred ca mai indeplineste functia de predicat . De ce spun asta? Pai sa observam si alte exemple, din aceeasi categorie (propozitii intonate imperativ): - Paine! (da-mi tu); - La gara! (du-ma tu);- Capul sus! (ridica tu); - Inainte! (mergi tu)....Este "Paine" predicat? Nu. Este "La gara" predicat? Nu. Este "Inainte" predicat? Nu. Tot la fel, nici "Afara" nu este predicat . Cred mai de graba ca , in acest caz, avem de a face cu o Elipsa (o elipsa gramaticala), adicao comunicare in care predicatuleste omis.

fifi, lara, voi ce ziceti?

fifi
16.05.2007, 15:24
kirk, eu una, mai misc la morfologie dar la sintaxa frazei am fost dintotdeauna si sunt, la pamant...nu vreau sa te induc in eroare, pe tine si pe altiisi sa scriu dupa ureche, cum vad ca se practica pe aici...

Raven
17.05.2007, 00:20
Si Kirk, eu ziceam ca valoarea cuvantului se schimba in functie de context. Sau in functie de intonatie for that matter.

Cam ca la sah: valoarea unei piese nu e absoluta, ci depinde de situatie. Sigur, intre niste limite.

PS: "nostri" chiar daca"se scrie"cu un "i" e exemplu tipic de inconsistenta; inconsistente exista si in alte limbi, nu doar in limba romana.

Anais
17.05.2007, 00:47
...adica un fel de ` ai nostri tineri`, se scrie cu un singur `i` ptr ca este insotit de un substantiv, pe cand daca este singur pronumele` ai nostrii s-au intors victoriosi`, preia valoarea substantivului, si atunci se scrie cu 2 i.

Ma rog, tot dupa ureche.

fifi
18.05.2007, 15:38
[b]Cuv

Raven
18.05.2007, 22:08
[QUOTE=fifi][b]Cuv

fifi
19.05.2007, 12:46
Raven eu cred ca tu ai ceva reminiscente serioase de persecutare comunista caci vad ca tare iti mai place s-o arzi in RSR isme, care sincer nu vad ce loc si semnificatie au aici... smileys/smiley18.gif

trecerea de la "sint" la "sunt" este postrevolutionara si de fapt, ca si scrierea cu "i" din "a"reprezinta vechea scriere, dinainte de comunism...ca sa fiu mai specifica, comunistii au introdus pe iubitul tau "sint".

regulile de gramatica ale Limbii Romane au fost concepute, votate si aprobate de multe minti luminate, profesori celebri si intr-adevar buni cunoacatori ai Limbii Romane. Noi, dupa ce ca nu cunoastem nici macar jumatate din ele, culmea, mai incercam sa le si schimbam... smileys/smiley18.gifnu-ti vad punctul de vedere, Raven... smileys/smiley75.gif

Raven
19.05.2007, 13:01
My point este ca dexurile se schimba, regulat, iar in RO s-au schimbat mai mult la ordin politic, in ultimii 60 de ani vorbesc si in special in '48-'90.

Personal as prefera sa se revina la scrierea dinainte de "reforma" reperista, deci la cum era cam pana-n '48.

lara_iulia
21.05.2007, 10:52
Raven, "ai nostri" se scrie cu un singur i. Eminescu si-a intitulat poezia: "Ai nostri tineri".

nostri, se scrie intotdeauna cu un singur i, indiferent de context.

... Afara mofturosii! (<sa iasa afara "sa plece"). Dar cuvantul "afara", luat singur, asa cum l-ai propus tu, nu cred ca mai indeplineste functia de predicat . De ce spun asta? Pai sa observam si alte exemple, din aceeasi categorie (propozitii intonate imperativ): - Paine! (da-mi tu); - La gara! (du-ma tu);- Capul sus! (ridica tu); - Inainte! (mergi tu)....Este "Paine" predicat? Nu. Este "La gara" predicat? Nu. Este "Inainte" predicat? Nu. Tot la fel, nici "Afara" nu este predicat . Cred mai de graba ca , in acest caz, avem de a face cu o Elipsa (o elipsa gramaticala), adicao comunicare in care predicatuleste omis.

Dupa parerea mea, acestea sunt interjectii.

Raven
21.05.2007, 13:01
"Moarte lor!" - asta ce e?

AndaF
21.05.2007, 13:50
Help fratilor! ca ma lasa memoria!!

Cum e corect - te-am jicnit sau te-am jignit?

incomplet sau incomplect? in ce cazuri se folosesc?

Ahhh rusine mie smileys/smiley9.gif

21.05.2007, 16:29
AndaF, este jignit- cu g; si este incomplet- fara c ( cuvantul incomplect nici nu exista).

lara_iulia, vrei sa zici ca "Paine" este interjectie (in exemplul care l-am dat eu)?

AndaF
21.05.2007, 16:54
Mersi mult Kirk! smileys/smiley1.gif

fifi
22.05.2007, 02:05
sunt corecte ambele forme complet, complect/ incomplet, incomplect.

AndaF
22.05.2007, 05:46
poti sa-mi dai ceva exemple Fifi... ca sa mii le aduc aminte mai bine cand si cum sa le folosesc?

Mersi de raspuns smileys/smiley1.gif

fifi
22.05.2007, 15:45
nu am ce exemple sa-ti dau,au acelasi inteles,deci poti folosi oricare dintre variantedar uite ce zic cei cu dex ul smileys/smiley1.gifsi au dreptate, eu mereu am folosit complet, a completa, incomplet...

"Complet, complect DEX-ul mentioneaza complect ca varianta acceptata a lui complet. Totusi, daca p

fifi
22.05.2007, 16:02
pagina mentionata mai sus m-a lamurit si pe mine in legatura cu o dilema mai veche a mea:

se scrie cu doi "i" in cazurile:
Fii cuminte! (Imperativul afirmativ)
Sa fii punctual. (Conjunctiv)

se scrie cu un singur "i":
Nu fi fraier! (Imperativul negativ se formeaza

AndaF
23.05.2007, 07:53
Mersi Fifi smileys/smiley1.gif

Piuneza e corect si pioneza e doar o forma acceptata... Hmmm nu stiam, eu chiar am crezut ca ultima varianta e corecta...

23.05.2007, 11:38
Stiu ca nu va prea place analiza sintactica a frazei. Incercati totusi o problema simpla:

In fraza data mai inainte, propozitia principala este "Auzisem eu din oameni". Clar. Avem apoi o propozitie completiva directa, care raspunde la intrebarea ce? (ce auzisem?). Care este aceea?

30.05.2007, 15:08
Nimeni...nimic?

fifi
01.06.2007, 16:29
nope smileys/smiley1.gif

ia repeta fraza in intregime ca mi-e asa o lene sa caut.... hai cu textu` sa vedem, poate-poate ma incumet la o incercare smileys/smiley17.gif

fifi
01.06.2007, 16:32
AndaF "merci" este corect scris, vine din franceza, Raven "io" este slang, dialect oltenesc smileys/smiley4.gif("eu")

AndaF
01.06.2007, 19:39
Hey, Fifi stiu ca "merci" e corect, da' uite asa-mi place mie sa-l scriu smileys/smiley4.gif Nu ma intreba de ce, ca nu stiu...smileys/smiley36.gif

Dar in romana in afara de "multumesc", mai e vre-un sinonim?

02.06.2007, 00:05
fifi,

"Auzisem eu din oameni ca, daca vrei sa nu te muste cainii si sa te lase in pace, cum ii vezi ca sar la tine, sa te tupilezi jos la pamant si sa ii lasi sa te latre cat la place, fara sa te urnesti din loc; "

fifi
02.06.2007, 08:17
"Auzisem eu din oameni ca,1/ daca vrei 2/sa nu te muste cainii 3/si sa te lase in pace,4/ cum ii vezi ca5/ sar la tine, 6/sa te tupilezi jos la pamant 7/si sa ii lasi 8/sa te latre 9/cat le place, /10/fara sa te urnesti din loc11/

Auzisem eu din oameni ca /sa te tupilezi jos la pamant/ si sa ii lasi.

1 este propozitie principala(regenta)
7 si 8 sunt completive directe subordonate lui 1 si coordonate intre ele(astea doua cred eu ca sunt intercalate)
2 este circumstantiala conditionala si subordonata lui 7
3 si 4 sunt completive directe subordonate lui 2 si coordonate intre ele
5 este circumstantiala de timp si este subordonata lui7
6 completiva directa subordonata lui5
9 completiva directa subordonata lui 8
10 circumstantiala de mod subordonata lui 9
11 circumstantiala de mod subordonata lui7

totusi, eu as vede si o alta structura a acestei fraze pentru ca ii vad intelesul cam asa:
"Auzisem eu din oameni ca e bine(trebuie) sa te tupilezi si..."

kirk, te-am avertizat ca-s bata la sintaxa frazei, nu m-ai crezut... smileys/smiley36.gif

AndaF
02.06.2007, 08:24
kirk, te-am avertizat ca-s bata la sintaxa frazei, nu m-ai crezut... smileys/smiley36.gif

Ce spui, tu, Fifi, macar tu tii le mai aduci aminte... eu nu mai tin minte mai nimic din gramatica facuta in clasa a 8 a.... Chiar daca e gresit sau nu... meriti smileys/smiley32.gif pentru incercare! smileys/smiley4.gif

fifi
02.06.2007, 08:40
AndaF, ia si citesteste aici ca sa-ti aduci aminte, daca vrei, notiunuile de baza despre sintaxa frazei http://www.didactic.ro/index.php?cid=disciplina&did=1&am (http://www.didactic.ro/index.php?cid=disciplina&did=1&what=planuri&pid=55 07&type=3) p;what=planuri&pid=5507&type=3

02.06.2007, 17:00
fifi, vorba Andei, nu esti bata deloc, mai ales ca eu nu m-am asteptat la analiza intregii fraze. Imi permit totusi o corectura.

1. Auzisem eu din oameni- principala

2. ca sa te tupilezi la pamant- completiva directa

Problema pe care am vrut eu s-o scot in evidenta a fost: Conjunctia "ca" apartine la propozitia nr.2 (completiva directa), si nu la propozitia nr.1 (principala). Si in interiorul acestei propozitii- intre "ca" si "sa te tupilezi la pamant" se intercaleaza alte propozitii. De aceea intrebasem eu la inceput daca exista vreo propozitie intercalata.

Oricum, mi-a placut restul analizei. Felicitari!

P.s. De unde este luata fraza? Cine stie?

AndaF
02.06.2007, 17:05
AndaF, ia si citesteste aici ca sa-ti aduci aminte, daca vrei, notiunuile de baza despre sintaxa frazei http://www.didactic.ro/index.php?cid=disciplina&did=1&am (http://www.didactic.ro/index.php?cid=disciplina&did=1&what=planuri&pid=55 07&type=3) p;am p;what=planuri&pid=5507&type=3

Saru' mana Fifi ( asta ca sa nu te "zgarii pe creier" cu mersi smileys/smiley36.gif)

O sa intru' si p'acolo smileys/smiley1.gif

fifi
03.06.2007, 04:54
fraza este din "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga, pasajul fiind numit "La scaldat"

kirk, ai dreptate, conjunctia "ca" face parte din propozitia 7 asa cum le-am numerotat eu, ma indus in eroare virgula pusa de voi dupa "ca", de fapt nu este nici o virgula acolo, nici inainte si nici dupa "ca".Dupa corectarea ta, fraza ar arata cam asa:

Auzisem eu din oameni 1/ca 2/daca vrei 3/sa nu te muste cainii 4/si sa te lase in pace,5/ cum ii vezi 6/ca sar la tine, 7/sa te tupilezi jos la pamant 2/si sa ii lasi 8/sa te latre 9/cat le place, /10/fara sa te urnesti din loc11/

uite, mai facusem o greseala, al doilea "ca" il luasem in propozitia 6 dar e in 7.

ma crezi, kirk sau nu, tu mi-ai amintit ce e aia propozitie intercalata. smileys/smiley5.gif

AndaF, nu ma zgarie nimic pe creier, scrie cum vrei, eu ti-am zis de acel "merci" doar crezand ca poate nu stii... si daca nu te ofensez prea mult, ai tu alte greseli mari de care nu m-am luat si de care ar trebui, asa pt tine sa fi mai atenta. de exemplu:
vreun, vreo, vreunul se scriu intotdeauna impreuna, intr-un singur cuvant.
n-o lua personal, acest topic este exact cu scopul sa invatam si sa ne corectam iar eu nu am nimic cu cei care nu stiu dar am, in schimb cu cei care nu vor sa stie smileys/smiley2.gif

Raven
03.06.2007, 05:30
Fifi</span>, re: gramatica, greselile

Daca ai timp si vrei, baga un scan si pe la mine. Ma intereseaza daca fac greseli de gramatica RO (typos excluse, clar).

Da' vezi ca eu sunt mai neconformist cu gramatica socialista (de ex. regula virgulei), asa ca daca te hotarasti la task, ai un pic de mila. &lt;wink&gt;

Thanks.

AndaF
03.06.2007, 09:26
dar e in 7.

AndaF, nu ma zgarie nimic pe creier, scrie cum vrei, eu ti-am zis de acel "merci" doar crezand ca poate nu stii... si daca nu te ofensez prea mult, ai tu alte greseli mari de care nu m-am luat si de care ar trebui, asa pt tine sa fi mai atenta. de exemplu:
vreun, vreo, vreunul se scriu intotdeauna impreuna, intr-un singur cuvant.
n-o lua personal, acest topic este exact cu scopul sa invatam si sa ne corectam iar eu nu am nimic cu cei care nu stiu dar am, in schimb cu cei care nu vor sa stie smileys/smiley2.gif

N-o iau personal si multumesc mult de corectari smileys/smiley4.gif

si chiar "vreun" nu se scrie "vre-un"... exista si alte situatii? eu imi aduc aminte ca asa se scria la un moment dat...

AndaF
03.06.2007, 09:35
[B]VRE

fifi
03.06.2007, 12:45
Raven, cred ca nici daca m-ai plati nu as "baga scan" la tine, Duamne baiatule dar cine are timp sa "ceteasca" tot ce scrii tu... smileys/smiley36.gifOricum, pentru ca m-ai rugat asa de frumos, cand o sa sesizez ceva iti voi spune desi din cateva citiri pe la tine, scrii destul de corect romaneste. Un lucru ce-mi vine acum in minte despre tine e ca folosesti "rongleza" dar pana la urma nici chiar aia nu e asa de rau pt ca tu o faci intr-un mod simpatic, nu ca altii sa te dai mare ca nu mai stii romaneste smileys/smiley2.gif

interesant si provocator ar fi(i) sa bag eu un "scan" pe la mine, deja am vazut o gramada de greseli si cu ocazia asta tin sa spun tuturor ca daca am facut o observatie in legatura cu o greseala pe care au facut-o nu am vrut sa dauin cap nimanuici doar sa ajut...

AndaF, asa cum am mai spus odata demult, noi ca vorbitori ai limbii romane trebuie sa cunoastem intai de toate cum sa o folosim corect si abia dupa aceea sa cautam la radacini, de ce si cum s-a format, cine si cand a inventat regulile, intram deja pe taramuri foarte necunoscute si nisipuri miscatoare...nu-mi zice ca stii mai bine limba latina decat limba romana... smileys/smiley17.gif

totusi, pacat ca tocmai cei care poposesc mai mult pe acest forum si chiar au nevoie sa-si perfectioneze cunostintele de exprimare in limba romana, viziteaza atat de rar (sau nu viziteaza deloc)acest topic si nu vorbesc acum de Raven sau de AndaF...se "stie" ei care "e"... smileys/smiley1.gif

AndaF
03.06.2007, 14:41
Greseli facute pe forum... poate din graba, sau nestiinta smileys/smiley2.gif

1) "Si i-a fata mami medicamente daca ai probleme..."

corect este "mamii" ( multumesc de ajutor Fifi )

2) "Fi serioasa"

corect este Fii

3)"...(Tot de la "prieten "afli dezlegarea ghicitori)..."

corect este ghicitorii

4)"Fi fara grija ca nu te-am visat..."

corect este Fii

5)"Eu sa ajut subnutriti?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif.."

corect subnutritii

Ar mai fii si altele... dar sa le lasam pe alta data smileys/smiley1.gif

Si fara suparare, macar cei care stau inca in Romania ar trebui sa stie sa scrie corect limba materna smileys/smiley2.gif

03.06.2007, 16:52
fifi, raman la parerea ca dupa ca trebuie virgula. De ce zic asta? In primul rand, m-am uitat in cartea lui Creanga si este virgula. In al doilea rand, se intrerupe propozitia completiva directa la cuvantul ca (sau se desparte in doua), ca sa faca loc propozitiilor intercalate si astfel se justifica virgula. Dar, nu facem caz din asta.

fifi
03.06.2007, 20:01
nu, kirk, nu facem absolut nici un caz din asta dar citeste fraza cu voce tare, recit-o ca pe o poezie sau ca si cum chiar tu ai povesti-o cuiva si jura-mi mie ca te opresti dupa "ca". smileys/smiley92.gifNu cred ca e vreo virgula pe acolo... oricum, propozitie intercalata, asa cum ai zis tu, este dar nu trebuie neaparat sa fie despartita prin virgula.

smileys/smiley9.gifesti bun, kirk!

Raven
04.06.2007, 02:14
Raven, cred ca nici daca m-ai plati nu as "baga scan" la tine, Duamne baiatule dar cine are timp sa "ceteasca" tot ce scrii tu... smileys/smiley36.gifOricum, pentru ca m-ai rugat asa de frumos, cand o sa sesizez ceva iti voi spune desi din cateva citiri pe la tine, scrii destul de corect romaneste. Un lucru ce-mi vine acum in minte despre tine e ca folosesti "rongleza" dar pana la urma nici chiar aia nu e asa de rau pt ca tu o faci intr-un mod simpatic, nu ca altii sa te dai mare ca nu mai stii romaneste smileys/smiley2.gif

&lt;smile&gt;

Ma straduiesc s-o tin romaneste, da' cand vorbesc/scriu mai repede incep sa le cam amestec.

Si tu ar fi bine sa mai oltenizezi un pic pe ici, pe colo. Adica, daca viata nu se coloreaza, sa se coloreze exprimarea ei.

Pi cinstiti.

07.06.2007, 13:04
Cred ca ar trebui sa revenim asupra regulii lui imi si iti. Se scrie legat (intr-un cuvant): imi pare bine;itidau o carte.

Este deci gresit: i-mi pare bine; i-ti dau o carte.

Desi s-a mai scris despre asta pe acest topic, sunt inca multi care continua cu i-mi si i-ti.

fifi
07.06.2007, 14:35
nu avem ce le face kirk, nu da nimeni pe la noi, pe aici... smileys/smiley19.gifsuperficialitatea asta....

fifi
07.06.2007, 14:46
Greseli facute pe forum... poate din graba, sau nestiinta smileys/smiley2.gif

1) "Si i-a fata mami medicamente daca ai probleme..."

corect este "mamii" ( multumesc de ajutor Fifi )...

corect este aici ia deoarece ia este verbul a lua la prezent, pers a II-a, singular.
ex. A venit la mine sa ia o carte.
Ia calul meu si du-te.

se scrie i-a atunci cand i este pronume nehotarat (cui? lui, ei, i) iar a este parte din perfectul compus al verbului.
ex. "Iubita i-a asezat un buchet de trandafiri pe mormant."

fifi
07.06.2007, 14:49
AndaF, cat despre subnutriti sau subnutritii, pot sa fie la fel de corecte ambele variante in contextul dat, depinde numai de inteles...

AndaF
07.06.2007, 15:02
Multumesc de corectari smileys/smiley2.gif " Eu, sa ajut subnutritii ? nu, draga mea, am alte planuri..."

Aveti ceva detalii despre imi si iti - impreuna/departit? M-am uitat pe Dex, dar ori nu stiu sa caut, ori nu sunt detalii...

fifi
07.06.2007, 16:50
AndaF, "subnutriti" sau "subnutritii", in contextul dat de tine, merg, ambele.

imi si iti nu s-au scris, nu se scriu si nu se vor scrie niciodata despartite prin nici un fel de cratima si vin de la:

EU, (I) pron. pers. 1 sg. (II) euri, s.n. I. Pron. pers. 1 sg. 1. (La nominativ, tine locul numelui persoanei care vorbeste, cu functiune de subiect) Eu merg. ♢ (

sorin
07.06.2007, 17:58
fifi, vezi ca si tu folosesticuvinte de genul fii (sau similare) in loc de fi, de exemplu "as fii cuminte..." smileys/smiley2.gif

fifi
07.06.2007, 18:19
sorin, uite ce am scris eu, in pagina anterioara

"pagina mentionata mai sus m-a lamurit si pe mine in legatura cu o dilema mai veche a mea:

se scrie cu doi "i" in cazurile:
Fii cuminte! (Imperativul afirmativ)
Sa fii punctual. (Conjunctiv)

se scrie cu un singur "i":
Nu fi fraier! (Imperativul negativ se formeaza

Anais
07.06.2007, 19:12
Sa vorbim despre verbul ` a placea`` a place`, ` a vedea`, ` a vede`..folosite la conditional optativ.

Fugutza la gramatica academiei.

sorin
07.06.2007, 19:47
uite aici sa vezi ca am dreptate, citeste cu atentie si urmareste rubricile corect si gresit http://dexonline.ro/corect.php (http://dex&#111;nline.ro/corect.php)

am eu, insa multe alte greseli, stiu si nu mi-e rusine sa le recunosc dar mi-e prea lene sa le caut smileys/smiley17.gif

am impresia ca din graba, nu ai inteles exact ce am vrut sa spun. pentru a nu umple acest topic cu comentarii inutile, ti-am trimis un pm cu explicatii. toti, sau majoritatea gresim, mai mult sau mai putin.

Raven
08.06.2007, 00:11
Sa vorbim despre verbul ` a placea`` a place`, ` a vedea`, ` a vede`..folosite la conditional optativ.

Fugutza la gramatica academiei.

Adica despre "a placea" ca in "mi-ar placea sa..."

Chestia asta se aplica si la "a trece"? Se poate folosi "a trece" in sens similar cu "a placea"?

De ex.: "Mi-ar trece durerea daca...." este acelasi caz cu "Mi-ar placea daca...."? Se poate face comparatie?

E corect "mi-ar trecea durerea daca..." sau "mi-ar trece durerea daca..."?

Nu ma trimiteti la dexuri. Explicati-mi ca la repetenti.

Anais
08.06.2007, 05:26
Verbele de conjugarea I- terminate in -a`. Stii sa dai un exemplu.

Verbele de conjugarea a doua- terminate in -ea. Da tu exemplu.

Verbele de conjugarea a treia- terminate in - e. Idem- exemplu.

Verbele de conjugarea a IV a, terminate in -i. La fel-exemplu.

Corect este, la conditional optativ- `mi-ar placea sa ne vedem` si nu` mi-ar place sa ne vedem`.

Verbul ` a trece`- ce conjugare are? `Mi-ar trece durerea daca te-as vedea.`

Fara DEX si gramatica academiei. Cunoscatorii sa comenteze.

Raven
08.06.2007, 06:15
Anais, multumesc.

E clar.

08.06.2007, 14:45
1. Se mai fac, intr-adevar confuzii in ce priveste verbul a placea (conj. a doua) si este bine ca s-a explicat mai sus cum este corect (mi-ar placea, nu mi-ar place). Dar nu inteleg de ce s-a adus in discutie si verbul a trece. Nu am auzit pe nimeni sa zica "mi-ar trecea durerea..."

2. Intr-adevar, verbul a fi se scrie cu doi i numai la imperativ afirmativ si la conjunctiv. Motivul pentru care "as fi cuminte" se scrie cu un singur i este ca aici verbul nu este nici la imperativ afirmativ, nici la conjunctiv.

Raven
08.06.2007, 21:48
Se mai fac, intr-adevar confuzii in ce priveste verbul a placea (conj. a doua) si este bine ca s-a explicat mai sus cum este corect (mi-ar placea, nu mi-ar place). Dar nu inteleg de ce s-a adus in discutie si verbul a trece. Nu am auzit pe nimeni sa zica "mi-ar trecea durerea..."

Eu am mai auzit cu "mi-ar trecea", desi rar. Chestie de exposure &lt;wink&gt;. Ca si chestia cu "capurile" in loc de "capetele" (asta am auzit-o un pic mai des)
Plus ca e si o chestie de logica: "a trece", "a vede", "a placea</span>".
E adevarat, gramatica are o logica inconsistenta. E valabil si pentru alte limbi.

19.06.2007, 13:28
La orice magazin de "Lumber" daca te duci, ii auzi zicand 8 foot long board. Stie cineva de ce nu zic ei 8 feet long? Eu chiar nu stiu.

Pisoi
19.06.2007, 14:59
kirk, ai dat-o si pe englezasmileys/smiley36.gif

...daca cineva se refera la o masurare de lungime mai mare de un "foot" atunci corect ar fi pluralul "feet" ...in majoritatea cazurilorexprimareacorecta este in "feet", Ex. ...in avion se spune "suntem la 30,000 feet"

...totusi, in constructii masuratorile scurte sunt"exprimate"in/cu"foot"...un "cod" al celor care practica meseria.

p.s. daca cumva gresesc va rog sa ma corectatismileys/smiley2.gif

20.06.2007, 17:49
fifi, mai zi ceva; sa nu lasam topicul sa lancezeasca. Sau poate zici ca daca si asa sunt eu acum aici, sa zic eu. Bine, hai, fie si asa.

Uite, o problema de analiza morfologica - stiu ca iti place mai mult decat aia sintactica. Ce parte de vorbire este cuvantul si in urmatoarele doua exemple:

1. Vom munci si vom lupta.

2. Vor veni si maine.

( poate raspunde oricine)

fifi
20.06.2007, 18:46
1. Vom munci si vom lupta.

si = conjunctie simpla ce leaga doua propozitii de acelasi fel in raport de coordonare copulativa, nu are functie sintactica.

2.Vor veni si maine.

si = (nu stiu sigur dar cred ca tot) conjunctie simpla trebuie sa fie sau tine locul unei locutiuni conjunctionale ("chiar si"), nu are functie sintactica.

21.06.2007, 01:29
In primul exemplu si este conjunctie, in al doilea exemplu si este adverb.

23.06.2007, 18:38
Se scrie cu initiala majuscula primul cuvant dupa semnele de punctuatie care marcheaza sfarsitul unei comunicari:

a) dupa semnul intrebarii: Ce sa faca? La musteriu cu cioburi de sticla nu putea merge. Sa fuga? Unde sa se duca? (CARAGIALE)

b) dupa semnul exclamarii: Patria ma cheama! Nu mai pot sta un moment!...Plec!!!

c) dupa doua puncte: Dl. Goe este foarte impacientat si, cu ton de comanda, zice incruntat: - Mam-mare, de ce nu mai vine?

d) dupa punctele de suspensie: Aici nu-i nevoie de baba Anita...Noroc sa deie Dumnezeu! (SADOVEANU)

Nota: Dupa semnul intrebarii, dupa semnul exclamarii, dupa punctele de suspensie si dupa doua puncte, cand acestea nu marcheaza sfarsitul propozitiei, primul cuvant se scrie cu initiala mica.

fifi
24.06.2007, 17:20
de acord cu ce ai spus mai sus, si aduc si eu o mentiune, dupa punct si virgula (;)se scrie cu litera mica.

AndaF
12.07.2007, 17:08
Ecorect "amandurora" sau "amandorura"?

Inca ceva "a rage" si...?

"A infasa" ce inteles are? Aranjat ( de ex. de pat) sau schimbat de asternuturi? smileys/smiley4.gif

lara_iulia
13.07.2007, 09:01
corect este amandurora,

"a rage", a ragi, (nu stiu ce ai dori sa stii de fapt)

a infasa = cand pui copilul in scutec, sau pansezi o rana

13.07.2007, 18:37
amandurora- cand urmeaza dupa substantiv sau ii tine locul

amanduror- cand precede substantivul

AndaF
16.07.2007, 22:33
Multumesc de precizari Lara si Kirk smileys/smiley1.gif

18.07.2007, 12:20
Sa vorbim despre "sau". Se pune sau nu se pune virgula inaintea lui sau? Sa observam doua exemple. In primul nu se pune virgula, iar in al doilea se pune.

1. Joia lucreaza sau se duce la pescuit.

2. Sau ca strada aceea nu mai este, sau ca amintirea mea a stramutat-o intr-o lume ireala.

Aceste doua exemple aproape ca explica problema. Deci regula generala este ca nu se pune virgula inaintea conjunctiei sau. Se face exceptie de la regula numai atunci cand amandoua propozitiile (coordonate disjunctive) incep cu sau.

fifi
19.07.2007, 17:23
da, kirk, se pune virgula inainte de "sau" atunci cand este o enumerare dar este o exceptie, la fel ca si-n cazul virgulei inainte de "si".

am vazut o greseala pe forum, corect este:
[B]REMUNER

fifi
26.07.2007, 18:47
am primit o intrebare, voi ce credeti, cum e mai bine?

"Acest computer a fost facut cel MAI DEVREME in 2004...."sau "...cel MAI TARZIU in 2004"

eu am raspuns asa:
nu sunt eu chiar asa specialista, mai ales in probleme de semantica, asa ca asta. "cel mai devreme" suna mai bine dar totusi cam fortata exprimarea.

mai bine ar suna, in contexul respectiv: "Acest computer a fost facut prin 2004" sau "Acest computer este facut(dateaza) cel putin din(in) 2004" asta in cazul in care te referi la un anumit computer.

27.07.2007, 16:03
Hi, fifi! N-ai mai dat demult semn de viata. Si mie mi se pare ca suna mai bine cum ai zis tu:'a fost facut prin...' sau este facut(dateaza) cel putin din...'.

Ce zici si de ideea: 'Acest computer a fost facut nu mai devreme de...', sau: 'Acest computer a fost facut nu mai tarziu de...' ?...in loc de ' cel mai devreme' sau ' cel mai tarziu' .

ramos
01.08.2007, 16:46
ce credeti, are sanse ":)" sa devina semn de punctuatie? Mie-mi pare ca acele rasete, tot la doua vorbe, un hohotit, din coloana sonora a serialelor umoristice americane. Un fel de "vezi, telespectatorule, acum e de ras". Tot asa si noi, in scris, daca nu suntem siguri de efectul ilar al zisei din email, ii tragem un ":)" si efectul e garantat. Sau mai bine un "emoticon"?!

fifi
02.08.2007, 00:05
semnele ":)" si ":(" sunt, intr-adevar foarte mult folosite dar mai mult la englezi si nu numai in scrierile pe computer, ci si in scrierea de mana. Spre exemplu fiica mea cand imi scrie bilete, baga si cate un :) sau :(, dupa caz...

nu cred ca vor ajunge totusi semne de punctuatie, mai ales in scrierile oficiale si cred ca mai degraba sunt folosite sa confirme starea de spirit a celui care scrie in acel moment in legatura cu cele comunicate, fiind folosite ca o prescurtare a unor fraze ca "drept pt care sunt foarte bucuroasa" sau "lucru care ma intrisetaza profund si ma face sa am fatza asta de caine plouat smileys/smiley18.gif"

in toronto, pe toate autobuzele de scoala este insemnul fetei zambitoare "smileys/smiley1.gif" desi nu prea sunt zambareti mititeii cand pleaca dimineata la scoala smileys/smiley36.gif

ramos
02.08.2007, 17:14
multumesc fifi, dar nu m-ai convins. Ce s-ar alege de toata literatura daca autorii si-ar exprima astfel trairile? Scierea corecta sa ramana oare apanajul "oficialilor"? Noua, celorlati ne va fi permis sa ne exprimam oricum?

E frumos ce faceti voi pe acest topic dar cred ca v-au luat-o inainte ":)" sihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif

08.08.2007, 17:40
Sa nu confundam conjunctia or cu conjunctia ori.

Or este o conjuncie adversativa (care ajuta la exprimarea ideii de divergenta). - Copiii sperau intr-o imbunatatire a vremii, or buletinul meteorologic le-a stricat toate planurile.

Ori este o conjunctie disjunctiva (care ajuta la exprimarea ideii de excludere). - Vii cu noi ori ramai acasa?

(orvine din franceza, ori din latina).

fifi
10.08.2007, 00:18
ramos, eu nici nu m-am caznit sa te conving, mi-am spus doar parerea in legatura cu problema pusa de tine si da, noua oamenilor de rand ne e permis sa vorbim si sa stricam limba cum vrem, cine ne poate opri?! vezi invazia neologismelor(englezismelor) in limba romana. Noi, oamenii de rand si cei mai multi consumatori ai limbii romane suntem multi de aici existenta dialectelor si schimbarile iminente. Cam in zadar efortulcelor care stiu si vor sa pastreze limba romana intacta pentru ca ei sunt putini si noi suntem multi... smileys/smiley4.gif

oricum, nu conteaza si nu trebuie sa ne facem noi griji atat de mari, pe o perioada atat de mare, important e sa cunoastem, macar, si sa transmitem mai departe notiunile elementare de limba romana.

DiaCarmen
13.08.2007, 06:39
Revenind la frazaSe uita la mine cum lucrez. , subordonata este aici circumstantiala de timp. Se uita la mine in timp ce lucram.

Subordonata nu este :

- subiectiva, de vreme ce subiectul este subinteles: El (ea) se uita la mine.

- predicativa, deoarece verbul din propozitia principala nu este copulativ

- circumstantiala de mod, deoarece nu indica modul in care se desfasoara actiunea din propozitia principala.

Iertati-ma, daca mesajul meu e deja depasit; recunosc n-am parcurs cele 10 pagini.

13.08.2007, 14:03
DiaCarmen, bine ai venit pe topicul acesta! Este interesanta initiativa ta de a relua discutia despre fraza respectiva. As avea rugamintea sa ne spui si nouaparerea ta referitor la explicatia data de mine in data de 28 decembrie (pag. 1).

DiaCarmen
14.08.2007, 05:07
Multumesc Kirk. Am dat peste forum intamplator si discutia mi s-a parut interesanta, insa, fiind la job, nu am avut timp sa rasfoiesc toate paginile.

Referitor la explicatia oferita de tine, nu, subordonata nu este predicativa suplimentara aici. Exemplul El privea ganditor tavalugul. contine, e drept, element predicativ suplimentar. Dar ganditor determina, in egala masura, atat verbul cat si persoana (pronumele). Asadar, putem asocia el ganditor, dar si privea ganditor. Nu este cazul in fraza Se uita la mine cum lucrez.Aici subordonata determina doar verbul. Nu o putem asocia persoanei din propozitia principala. In plus, persoana in cele 2 propozitii e diferita: persoana a III-a in principala, persoana I in subordonata.

Nadajduiescca cele scrise de minesa fiein masura sa ofere putina lumina situatiilor luate in discutie aici.

O zi minunata tuturor!

14.08.2007, 10:05
Am si eu o dilema. Am pus pe cativa in incurcatura...
E stiut ca forma " ce ti-e viata" e corecta, dar "ce-ti e"? Nu este vorba doar de intonatie, si "ce-ti e" sa insemne tot " ce iti e"?
Va multumesc!

14.08.2007, 19:21
Dia, da-mi tu,te rog,un exemplu de propozitie predicativa suplimentara.

fifi
19.08.2007, 20:12
imi pare rau ca va intrerup discutia, kirk si DiaCarmen, am spus ca nu-s buna la sintaxa frazei asa ca va ignor complet smileys/smiley17.gifsi aduc in actualitate o greseala destul de mare dupa parerea mea, intalnita pe forum recent:

"3 zile,fericite..." gresit cum si ca s-a pus virgula acolo, de ce?!
Nu se pune niciodata virgula intre: subiect si predicat, substantiv si adjectiv, verb si adverb.

alexis10, "ce ti-e" este forma scurta a expresiei "ce iti e", sunt amadoua corecte si acceptate siau acelasi sens si inteles. Intr-adevar, forma scurta, "ce ti-e si (cu) viata asta..." se foloseste mai mult in exprimarea orala iar in scris atunci cand ai oarece grad de intimitate sau toleranta la dialecte (asa ca noi pe foum aici smileys/smiley1.gif)cu cei care citesc.

21.08.2007, 12:10
fifi, discutia cu DiaCarmen s-a intrerupt de vreo saptamana. Nu stiu din ce motiv.

Imi place raspunsul care l-ai dat lui alexis10, dar cred ca nu este tocmai complet. El a ridicat si problema lui ce-ti e, despre care tu nu ai zis nimic. Mai uita-te o data peste mesajul lui.

fifi
23.08.2007, 15:21
kirk, nici tu si nici alexis10 nu ati dat contextul in care se vrea folosit acel "ce-ti e" dar in orice context si orice inteles ar avea tot de la "ce iti e(este)" s-a format, fiind forma lui scurta.

m-am mai uitat o data peste mesajul lui si al tau si tot asa il vad:
ex. Ce-ti e (ce iti e) de te-ai rosit asa la fata?
Ce ti-e ( ce iti e) scris, in frunte ti-e pus.

nu stiu prea bine la ce te referi, kirk... smileys/smiley92.gif

cu DiaCarmen, nu stiu ce sa zic, ori are sef rau, ori n-a platit netu` smileys/smiley36.gifjk

trecand la lucruri mai serioase pun in discutie "odata" si "o data" cand se foloseste impreunat si cand in doua cuvinte? (caci de rostit se rosteste la fel si ne inseala)

24.08.2007, 17:20
fifi, intr-adevar, se poate usor face confuzie intre 'odata' si 'o data'. Insa contextul ar trebui sa le diferentieze:

A fost odata un imparat si o imparateasa. (Folclor) - adverb de timp;

Il mai suna inca o data, dar nu raspunde. - numeral adverbial.

Hai sa ridic si eu o problema. Eu stiu ca adjectivul pronominal negativ nici o (nici unul) se scrie dezlegat (doua cuvinte). De ex.:Nu vad nici un nor, nu se simte nici o adiere. Dar in ziarul romanesc Meridianul, toti ziaristii scriu intr-un cuvant (nicio, niciun). Sunt complet derutat. Aia sunt oameni cu scoli inalte. Care sa fie adevarul?

fifi
25.08.2007, 03:36
kirk, ai raspuns exact si perfect.Am pus problema cu "odata" si "o data" pt ca mi se pare funny ca le poti folosi corect in ambele forme in cazul in care cel caruia te adresezi nu a inteles exact sensul propozitiei tale. smileys/smiley2.gif

ex. Am vorbit odata (mai demult, candva)cu el la telefon. (odata= adverb de timp)

dar la fel de corect este si:

Am vorbit o data (de doua ori, de cateva ori,o singura data)cu el la telefon. (o data= numeral)

in legatura cu nici un, nici o, nici unul, nici una, adevarul e ca... tu ai dreptate, se scriu despartit, de fapt "cuvintele" nicio, niciun nici nu exista in dictionarul limbii romane. Probabil cel/cea care se ocupa de corectari pe acel website este nepotul primarului si a avut ca invatatoare femeia de servici... smileys/smiley1.gif

darpt ca tot sunt f binedispusa azi, mentionez ca m-a amuzat tare si expresia ta "se scrie dezlegat" (nush de ce tot imi suna in urechi "dezlanat" de cate ori citesc mesajul tausmileys/smiley36.gifsper sa nu te superi prea rau...se spune mai corect nitel ca sunt cuvinte compuse cand se scriu impreunat sau intr-un cuvant, iar cand te referi la cuvinte "dezlegate" spui ca se scriu despartit sau implicit se intelege asta pentru ca sunt doua cuvinte separate.

ps. nice to have you around, kirk smileys/smiley1.gif

27.08.2007, 16:51
fifi, te legasi de dezlegat-ul meu. Dar ce? voiai sa fi zis 'dezmembrat'? Stii ca unui Cetatean i s-a reprosat ca miroase a vin. Si el a raspuns foarte natural: - Da ce, vrei sa miros a gaz? Nu m-am suparat fifi, cum sa ma supar? Chiar ma bucur sa aud ca esti bine dispusa. Si mai da-mi cate o castana asa, cand crezi ca mai merit. Uite, acum sunt eu bine dispus. Si iti dau o problema de analiza sintactica a frazei. Iti place, nu-ti place, n-ai incotro. Doua fraze:

1. Are cine sa faca asta.

2. Are ce sa faca. Sa-mi spui ce fel de propozitii sunt.

fifi
29.08.2007, 14:48
kirk, stau cu mana la falca de 2 zile si degeaba ca tot nu am curaj sa spun asa ca renunt. Te-as ruga sa spui tu, acum chiar ca sunt curioasa...

29.08.2007, 16:53
In primul caz avem o subiectiva, iar in al doilea o completiva directa. ( "Are" este regenta, bineinteles)

fifi
30.08.2007, 17:19
cu a doua sunt de acord, asa banuiam si eu dar o sa revin cand am timp cu parerea mea despre prima fraza, cred ca nu e bine.

fifi
02.09.2007, 02:19
ai avut dreptate kirk

Are/1 cine sa faca asta./2
1 Are (se gaseste) (cine?) principala
2. cine sa faca asta. subordonata subiectiva

totusi, ce fel de verb este "are" aici pentru ca nu exprima posesia ca sa fie personal, nu e copulativ, este impersonal ca si "se gaseste" ?

02.09.2007, 12:00
Da, fifi, bine ai observat, verbul "a avea" nu exprima posesia aici, ci are sensul de "a exista". In acest caz, el se foloseste unipersonal si cere o subordonatasubiectiva (nu completiva directa, cum s-ar parea), introdusa prin pronumele relativ cine.

ramos
14.09.2007, 20:40
Reclama pe pagina de start a Forumului: Apasa aici pt a urmarii canalele romanesti... Putinagramatica.

fifi
15.09.2007, 01:05
eh si tu acum, ramos smileys/smiley1.giftrebuia sa spui la sefi in pm nu in gura mare aici desi eu cred ca asa a venit banerul respectiv, facut deja...

un pupic de la mine pt spiritul de observatie smileys/smiley17.gif

ramos
15.09.2007, 04:20
Bine ati venit pe pagina de start al orasului...Reproduc grafia urarii de bun venit de pe situl primariei orasului de unde provin. I-am atentionat si pe dumnealor tot public si nu s-a suparat nimeni. Cu toate ca primarul era (inca este primar) ungur si spunea ca ii este rusine de cat de bine vorbeste limba romana. Desigur, nu el a facut situl dar ii placea greseala. Dezacordurile sunt apanajul minoritatilor etnice, cel putin in Romania. Pornind de la aceasta constatare, imi inchipui cat de stingheriti se simt americanii auzindu-i pe emigranti stalcindu-le limba.

Fifi, multumesc, tot m-am ales cu ceva bun de pe urma spiritului critic.

sorin
15.09.2007, 04:52
Reclama pe pagina de start a Forumului: Apasa aici pt a urmarii canalele romanesti... Putinagramatica.

ramos, stiu si eu oleaca de gramatica, dar la asta nu am avut ce-i face ca asa a venit de la client, care este firma canadiana si probabil a lucrat la traduceri cu romanasi de ai nostri care folosesc "i" in exces, cum se intampla de altfel si pe aici pe la noi pe forum smileys/smiley2.gif

fifi
15.09.2007, 10:46
auolica sorine, sper ca nu batusi saua ca sa priceapa fifi smileys/smiley36.gifca io sunt si critica dar si autocritica si ma simtiiiii cu musca pe caciula smileys/smiley36.gif

da-mi reveni repede ca`macar avusei dreptate cu baneru` cu pricina smileys/smiley4.gif

22.09.2007, 18:51
Cum ziceti: i se nazare sau i se nazareste?

fifi
22.09.2007, 19:08
dex ul zice ca amandoua dar eu mai mult prima forma "i se nazare" am folosit-o si am auzit-o si aia mi se pare mai corecta, a doua imi suna oarecum vulgar, in limbaj popular...

27.09.2007, 17:12
Conjunctia iar

1. Daca se foloseste cu sensul de "si", deci intr-o coordonare care exprima ideea de asociere a actiunilor, nu se desparte prin virgula: El lucreaza iar eu il ajut; Vad ca ploaia a incetat iar norii s-au rarit.

2. Daca se foloseste cu sensul de "dar", deci intr-o coordonare care exprima ideea de divergenta, de nepotrivire intre cele doua actiuni, atunci se desparte prin virgula: S-a dus la ei, iar acestia nu l-au primit.

asa-i fifi? (nu mai zic si 'asa-i lara iulia?', ca vad ca ea nu mai da pe aici)

lordul
27.09.2007, 17:54
intrebare de la fifi pentru toti care stiu:verbul a fi, singurul cazcand se scrie cu 2 "i" este imperativ, pers.a II-a, sg., formapozitiva?ex. Sa fii cuminte!

Sorry, Fifi , insa parerea mea este ca "a fi" se scrie intotdeauna cu doi de "i"

*Fii draguta si adu-mi cartea!"

*"te asteptam sa fii cu mine.."

lordul
27.09.2007, 18:09
vezi invazia neologismelor(englezismelor) in limba romana .../ suntem multi de aici existenta dialectelor si schimbarile iminente. Cam in zadar efortulcelor care stiu si vor sa pastreze limba romana intacta pentru ca ei sunt putini si noi suntem multi... smileys/smiley4.gif

Eu am vorbit foarte rar romana in ultimii 10 ani , si am probleme de exprimare in romana- scris sivorbit - mai ales ca nu mai sint prea capabil sa organizez morfologia frazei. Le cam pun anapoda in propozitie. Daca trebuie sa vorbesc in romana cu cineva cu care n-am mai vorbit niciodata , ma cam blochez si incep sa-mi caut cuvintele ( imi vin in cap doar cuvinte si expresii franceze) in romana . Copiii mei nu cunosc romana , atunci trebuie sa vorbesc cu ei tot in franceza sau engleza. Daca pe forum nu pricepeti bine modul meu de a ma exprima , va rog sa ma scuzati si sa-mi spuneti , nu ma supar deloc. Forumul e un loc ideal unde pot practica scrierea doar in romana .Merci!

sorin
28.09.2007, 03:02
Copiii mei nu cunosc romana , atunci trebuie sa vorbesc cu ei tot in franceza sau engleza.

sa nu spui ca nevasta-ta e romanca, pentru ca astfel nu ai nici o scuza ca nu ti-ai invatat copiii limba romana. daca e casatorie mixta se acorda circumstante atenuante. smileys/smiley1.gif

Raven
28.09.2007, 07:09
Sorry, Fifi , insa parerea mea este ca "a fi" se scrie intotdeauna cu doi de "i"

Asta era si parerea alora dinainte de "reforma" reperista a gramaticii condusa cuavant revolutionar de tov. academician Graur.

lordul
28.09.2007, 07:33
sa nu spui ca nevasta-ta e romanca, pentru ca astfel nu ai nici o scuza ca nu ti-ai invatat copiii limba romana. daca e casatorie mixta se acorda circumstante atenuante. smileys/smiley1.gif

da, copiii sint facuti tot cu o romanca , insa "vina" nu-i a ei , ci a noastra. Pentruca AMINDOI am decis ca copiii sa invete mai intii franceza si engleza (cind erau mici, bebei, le vorbeam in franceza) , sa se simta canadieni , si nu imigranti . Cred ca nu sint singurul roman in aceasta situatie , mai ales cind avem copii nascuti aici, inafara Romaniei. Pentru binele lor , a,m ales aceasta varianta.

lordul
28.09.2007, 07:39
Asta era si parerea alora dinainte de "reforma" reperista a gramaticii condusa cuavant revolutionar de tov. academician Graur.

Cind am terminat eu liceul , aceasta era regula , si se mai scria cu "

fifi
28.09.2007, 15:43
Conjunctia iar

1. Daca se foloseste cu sensul de "si", deci intr-o coordonare care exprima ideea de asociere a actiunilor, nu se desparte prin virgula: El lucreaza iar eu il ajut; Vad ca ploaia a incetat iar norii s-au rarit.

2. Daca se foloseste cu sensul de "dar", deci intr-o coordonare care exprima ideea de divergenta, de nepotrivire intre cele doua actiuni, atunci se desparte prin virgula: S-a dus la ei, iar acestia nu l-au primit.

asa-i fifi? (nu mai zic si 'asa-i lara iulia?', ca vad ca ea nu mai da pe aici)

da, kirk este corect. Mie mi se pare, totusi, fortata folosirea lui "iar" din al doilea exemplu, unde il inlocuieste pe "dar", "insa", unul din acestea se potrivea mai bine, dar asta eun punct de vedere semantic...

eu atunci cand nu stiu regula gramaticala de folosire a virgulei intr-un anumit context merg, vorba aceea "dupa ureche" adica ascultand intonatia frazei si sincer am indoieli in ce priveste folosirea virgulei inaint de "dar", "insa" in anumite contexte, probabil ca ati si obesrvat ca pe o greseala la mine, de multe ori lipsa virgulei inainte de "dar".

uite exemplul urmator:
"Am incercat sa-i dau o sansa, dar nu s-a meritat." Eu daca rostesc aceasta fraza, nu ma opresc dupa cuvantul "sansa" ci spun toata fraza dintr-o rasuflare.

ma rog...virgula asta a fost pacostea multor scriitori de valoare ce sa mai vorbim de cei ca noi, niste bieti amatori... smileys/smiley1.gif

n-o certa prea rau pe iulia, poate nu are timp acum dar sunt sigura ca n-a uitat de noi smileys/smiley2.gif

fifi
28.09.2007, 16:03
Raven, iar dai cu noi de pamant?! pt tine chiar toti care ia dex ul de "bun" si regulile de gramatica, din prezent, ale limbii romane sunt/em comunisti?! smileys/smiley18.gif

Lordul, e de apreciat ca ati vorbit cu copiii la inceput lb franceza si engleza pentru binele lor, dar dacava respectati pevoi ca oameni romani ce va aflati, ii invatati, incet-incet si limba romana. E mult prea frumoasa ca sa n-o dam mai departe urmasilor nostri si s-o lasam sa se piarda.

Si eu am incurajat-o pe fata mea sa vb engleza din cauza ca a mers la scoala si nu stia o boaba engleza (ea nu s-a nascut aici). Acum nu mai vorbeste romaneste deloc si treaba asta nu-mi da pace deloc. E vina mea, pentru ca mi-a fost lene sa tin de capul ei sa invete si nu pot sa mi-o iert. Stie cateva cuvinte si le spune cand vrea sa ma bucure pe mine, un fel de cadou si e asa de dulce cand le spune... Oricum, nu ma tem prea mult caci la mine nu-i timpul chiar pierdut, e inca mica si stiu ca din dragoste pentru mine va incepe sa vorbeasca iar romaneste smileys/smiley1.gifEu continui sa-i vorbesc romaneste si inca intelege cam 75% deci am speranta...

lara_iulia
30.09.2007, 04:48
kirk, smileys/smiley9.gif

Si eu zic ca sunt corecte exemplele date. Vorba lui fifi, virgulele cateodata sunt o pacoste. Eu folosesc virgulele si cand doresc sa evidentiez ceva, exprimandu-ma la Vocativ si nu de fiecare data le incadrez corect.

ramos
30.09.2007, 07:09
50 de de bani, uite una din ciudateniile limbii romane. Cuvinte nescrise pe hartie apar in vorbire la citirea textului. Bunaoara acest de din pseudonimul tau. Nu era necesar sa apara scris. Dealtfel, daca te uiti mai atent pe moneda, nu apare, in schimb il auzi pronuntat: 50 de bani. Cred ca nu gresesc. Ce spun gazdele acestui topic?

30.09.2007, 07:18
Prepozitia <i style="">De </span>[/i]intră

Raven
30.09.2007, 07:27
Raven, iar dai cu noi de pamant?! pt tine chiar toti care ia dex ul de "bun" si regulile de gramatica, din prezent, ale limbii romane sunt/em comunisti?! smileys/smiley18.gif
Nu, da' sunt contra dexului actual care e o ruina de dictionar explicativ, un cumul de norme bulibasite care mai nou incearca sa-mpace gramatica rusificata cu gramatica romaneasca autentica.

Prefer gramatica lui Rebreanu in locul aleia a lui Barladeanu.

fifi
01.10.2007, 15:30
ramos, e buna interventia cu prepoz "de", e, intr-adevar ciudat cum nu se scrie, dar se adauga de fiecare data in exprimarea orala, nu stiu de ce, poate in exprimarea orala se foloseste limbajul popular si nu cel corect, gramatical?!
in aceeasi categorie este, cred, si atunci cand se foloseste sau nu in contextele:
"Prietena mea are32 (de) ani"
"A cumparat 2kg (de) mere", nu-i asa?!

Raven, poate noul dex si gramatica lb romane din prezent au cateva lucruri ramase asa de pe timpul... dar totusi, ar fii pacat sa nu sesizam si intoarcerea la cateva reguli din gramatica veche. Nu te contrazic, insa, eu stiu foarte putina istorie a limbii romane...

50 de bani, nu mai stiu pe ce topic am vazut ca faceai distinctie intre greselile gramaticale si greselile de ortografie, dar sa lamurim aici treaba:

greselile(regulile) de ortografie sunt acelea legate de cratima, scrierea impreunata sau despartita a unor cuvinte, "i" urile in exces sau lipsa lor, etc.

greselile(regulile) de punctuatie sunt cele legate se semnele de punctuatie, semnul intrebarii, al exclamarii, punctul, virgula.

Toate, insa, la un loc, cele de ortografie si de punctuatie sunt greseli(sau reguli) gramaticale.

O regula aici, de care sunt 100% sigura sila care am simtit o oarece confuzie:
este gresit : A scris cu doi de "i".
este corect: A scris cu doi "i".

01.10.2007, 21:25
[QUOTE=50 de bani]Pentru exprimarea numeralelor

fifi
02.10.2007, 00:25
fifty, te cred numai daca vad care e sursa citatului si daca este oarecum oficiala, e netul plin de website uri cu eseuri ale unor elevi sau mai stiu eu ce discutii ca si cele ale noastre de aici, asta nu inseamna ca tot ce e scris pe net e corect.

sa vedem ce parere au si altii...

02.10.2007, 00:42
fifty, te cred numai daca vad care e sursa citatului si daca este oarecum oficiala, e netul plin de website uri cu eseuri ale unor elevi sau mai stiu eu ce discutii ca si cele ale noastre de aici, asta nu inseamna ca tot ce e scris pe net e corect.

Sursa este Prof.Dr. Narcisa Florescu (Catedra de Limba Romana a Universitatii din Bucuresti).

Raven
02.10.2007, 03:50
Raven, poate noul dex si gramatica lb romane din prezent au cateva lucruri ramase asa de pe timpul... dar totusi, ar fii pacat sa nu sesizam si intoarcerea la cateva reguli din gramatica veche. Nu te contrazic, insa, eu stiu foarte putina istorie a limbii romane...

Asta e problema: jumatati de masura intinse pe vreo 15 ani in loc de o revizuire autentica si adecvata a situatiei careare nu mai e aceeasi ca acum 60 de ani dinainte de rusofonizare.

O regula aici, de care sunt 100% sigura sila care am simtit o oarece confuzie:
este gresit : A scris cu doi de "i".
este corect: A scris cu doi "i".

Cred ca "doi i" e forma literara corecta si "doi de i" e forma populara de strada -nu neaparat corecta, dar acceptata.

ramos
02.10.2007, 07:12
de-ul de-mi da mie bataie de cap e cel din 50 de bani. Si vroiam ceva pt observatie de la purtatoarea acestui nume, dar, deh, ploua...

Eu stiu asa: in textele literare cifrele si numerele, cu exceptiadatelor calendaristice,se exprima in litere. Atunci e firesc sa apara de-ul. Dar nu-l vom intalni niciodata in evidentele contabile, spre exemplu, sau in numismatica. Asadar, corect mi se pare a fi cincizeci de bani sau 50 bani.

02.10.2007, 07:24
de</font>-ul de-mi da mie bataie de cap e cel din 50 de bani. Si vroiam ceva pt observatie de la purtatoarea acestui nume, dar, deh, ploua...</font>

Nu ploua deloc ramos.Pe planeta mea e tot timpul primavara si soare.Dar daca scriam la ID cincizeci de bani</span> nu-mi placea cum arata.Si 50 bani</span> imi suna mai mult a rest dat la paine.
Si ti-am raspuns promt la cateva minute dupa ce ai pus intrebarea.

02.10.2007, 08:04
Avand in vedere faptul ca sunt moldoveanca si ma mandresc cu asta poate era mai bine sa scriu 50 di bani</span>.
Si daca as fi stiut ca va fi atat de controversat nick-ul meu cred ca pur si simplu ar fi trebuit sa fiu maruntzish</span>smileys/smiley36.gif

02.10.2007, 15:42
Mi se pare corect comentariul facut de ramos. Totusi, daca bine imi amintesc, in tara pe monede aparea si "de" (25 de bani).

ramos
02.10.2007, 16:11
kirk, nu te lasa influentat de 50 de bani

http://64.136.25.164/368471_l.jpgdownload=1

02.10.2007, 16:35
Da, avem acum dovada, negru pe alb. Urmeaza sa o punem pe 50 de bani in discutie la prima sedinta de comitet.

ramos
02.10.2007, 17:15
Avand in vedere faptul ca sunt moldoveanca si ma mandresc cu asta poate era mai bine sa scriu 50 di bani.

fifty, hai ca m-ai provocat si pe asta trebuie sa ti-o spun. Are si legatura cu gramatica. Eram pe plaja din Costinesti, cand aud un copilas ca-si striga mamica: "Mami, mamiioti scoilici!". La care mami: "Dragu mami, nu se spune scoilici, se spune scoicili".

02.10.2007, 21:09
smileys/smiley36.gif

Asta a fost mereu problema graiului moldovenesc.Dar mie-mi place asa cum e.

Cu riscul de a primi un avertisment pentru off topic:

http://www.youtube.com/watch?v=ixDnRspzScc

Iar in vara, iar ii seara, iar o vreu amu
Iar ii noapte, iar ma poarta, iar la ea ma duc
Nu da doamne iar acas' sa nu o gasesc
Di dorul ei innebunesc

Merg pi strada toti sa ma vada c-un brat de flori
Ma vede-o baba s-inca o baba, iar ma trec fiori
Nu da doamne iar acasa sa nu te gasesc
Di dorul tau innebunesc

Incearca ah ah, incearca jaga jaga
Incearca da' nu ma chinui degeaba
Tu stii prea bine ca privind atat la fundul tau
Am sa raman la mama flacau
Incearca ih ah, incearca jaga jaga

Eu stiu baiete tot mai umbli pe la fete'n sat
Dar tu vii, dar nu-ti faci datoria de barbat
Tu vii cu flori, cu vorbe multe, toate-s in zadar
Chiar daca-n sat esti superstar

La prins peste toata ziua sede un pescar
Cum la livada sa nu sada omu' gospodar
Numai eu stau fara treaba toata ziua-n sat
Ca n-am barbat adevarat

Nu te uita baiete atat de mult la fundul meu
C-ai sa ramai la mata flacau
Incearca ah uh, incearca jaga jaga
Nu ti uita baiete atat de mult la fundu meu

Di trei zile nu pot tine dragostea in minte
Di trei zile fara tine parca nu-s cuminte
Nu da doamne sa ti caut si sa nu ti gasesc
Di dorul tau innebunesc
Iar in vara, iar ii seara, iar o vreu amu
Iar ii noapte, iar ma poarta, iar la ea ma duc
Nu da doamne iar acas' sa nu o gasesc
Di dorul ei innebunesc

I love you baby yeah, i love you jaga jaga
I love you da' nu ma chinui degeaba
I need you baby yeah, i need you jaga jaga
I need you da' nu ma chinui degeaba

Nu ti uita baiete atat de mult la fundul meu
Incearca ah uh, incearca jaga jaga
Nu ti uita baiete atat di mult la fundul meu
C-ai sa ramai la mata flacau.

14.10.2007, 17:29
Stiu ca va place analiza sintactica.Aflati predicatul in urmatoarele propozitii:

1. In gradina sunt multi pomi.

2. Pomii sunt inalti.

lara_iulia
15.10.2007, 05:32
1. In gradina sunt multi pomi. predicat verbal (a fi, a exista)

2. Pomii sunt inalti. predicat nominal

Nu zic ca este corectsmileys/smiley9.gifDoar imi mai testez si eu putin cunostintele.

15.10.2007, 16:19
Nota 10, lara. Intr-adevar, verbul a fi poate fi folosit si ca predicat verbal, candaresensul de "a exista", "a se afla". De cele mai multe ori, insa, el intra in componenta predicatului nominal.

21.10.2007, 17:42
Pai, daca a mers analiza sintactica, de ce nu am incerca si o analiza morfologica (?) Ce credeti ca este, ca parte de vorbire, cuvantul deasupra, in urmatoarele propozitii:

1. Plutea deasupra vaii.

2. Le-a asezat deasupra.

fifi
24.10.2007, 19:00
in prima propozitie este adjectiv iar in a doua adverb?

25.10.2007, 17:20
fifi, in a doua este adverb, intr-adevar, dar in prima este prepozitie.

Poate ca unii vor zice: - La ce ne mai trebuie asa ceva? La ce ne foloseste in viata de zi cu zi?

Dar eu nu cred ca este chiar fara rost. Voi ce credeti?

lara_iulia
26.10.2007, 08:27
Eu am zis exact invers. Dar din pacate s-a pierdut mesajul.

In prima propozitie este adverb, iar in a doua este prepozitie.

Le-a asezat deasupra (pe).

kirk, multi nu-si corecteaza greselile gramaticale avand si aici pe acest topic ocazia sa se mai edifice..., deci...smileys/smiley18.gif

fifi
26.10.2007, 11:03
kirk, eu am vrut sa zic prepozitie in prima propoz dar mi s-a parut cam indraznet smileys/smiley17.gif. totusi ai dreptate, "Plutea deasupra vaii"---&gt; Plutea peste( prin, pe, la)vale.

trebuia, totusi sa-mi dau seama pt ca analizand morfosintactic ar fii fost cam asa:
deasupra vaii= substantiv comun,....functie sintactica, complement circ de loc(unde plutea? deasupra vaii)
si deci deasupra nu are functie sintactica si ce parti de vorbire nu au functie sintactica? prepozitiile, conjunctiile, interjectiile.

lara, uite ce zice kirk mai sus ca nu e fara rost intrebarea lui si are dreptate. tu zici ca in a doua prozitie "deasupra" este prepozitie si cum ai scris-o tu, inlocuind adverbul cu o prepozitie, propozitia ta isi pierde sensul. "Le-a asezat pe." nu are nici un sens.

Asa cum a zis si kirk, e bine sa cunoastem aceste notiuni de morfologie si chiar sintaxa pt ca din necunoasterea lor, cateodata, nu ne putem face intelesi, oral sau in scris, de catre ceilalti, pacat in care si eu am cazut si cad de foarte multe ori smileys/smiley18.gif

02.11.2007, 16:34
Vocativul este insotit de virgula indiferent de pozitia pe care o ocupa in propozitie: Domnule, vino mai repede!; Vino, domnule, mai repede!; Vino mai repede, domnule!

lara_iulia
04.11.2007, 08:00
Asa este fifi, doar asa observ si eu cat de multe lacune amsmileys/smiley9.gif. Eu am dedus ca le-ar fi asezat pe ceva...smileys/smiley4.gifdar, asa este cum zice kirk. Bine ca are rabdare cu noi...smileys/smiley1.gif

Vocativul,ne arata o chemare, o porunca, un indemn,...

fifi
05.11.2007, 12:27
am inteles ce ai dedus tu, lara, dar atunci cand analizezi o propozitie, o fraza nu ai voie sa o modifici adica sa mai adaugi cuvinte, nici chiar daca e doar un "ceva" smileys/smiley1.gif

fifi
12.11.2007, 13:38
ma certai ieri cu andreipavel, asta de stie multa gramatica smileys/smiley17.gifpen`ca iote ce wrote:

...Dar in partea de Est, in Scarborough ai fost vre-o data? Morningside Park?...

el zice ca e corect scris "vre-o data" eu cred ca nu, "vreodata" se scrie impreunat aici. Voi ce credeti?! smileys/smiley92.gif

fifi
12.11.2007, 17:02
<TABLE cellSpacing=1 cellPadding=3 width="100%">
<T>
<TR>
<TD class=smText vAlign=top background="" bgColor=#f4f4fb><A name=117658></A>keyframe14
Leader
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/3_star_rating.gif
forum_images/blank.gif

<TD class=text vAlign=top background="" bgColor=#f4f4fb>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD class=smText width="80%">Posted: 08November2007 at 13:22 | IP Logged </TD>
<TD noWrap align=right width="20%">http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/report_ic&#111;n.gif (http://www.romanian-portal.com/forum/report_post.asp?PID=117658&amp;FID=10&amp;TID=10936&amp;TPN=1) http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/quote_ic&#111;n.gif (http://www.romanian-portal.com/forum/edit_post.asp?M=Q&amp;PID=117658&amp;TPN=1) </TD></TR>
<TR>
<TD colSpan=2>
<HR>
</TD></TR></T></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD class=bold>elliane wrote:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD class=text>Nu inteleg de ce mi-a disparut o postare de aici si de ce.Poate mi-o spuneti voi!</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>Un tzigan a trecut pe-aicihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif I-a verifica, ceas mai ai?!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif
</TD></TR></T></TABLE>nu cumva era "ia" asa dupa mintea mea a proasta...si tocmai de la unul ca el...so sad... smileys/smiley18.gif

keyframe14
12.11.2007, 17:19
<t></t> nu cumva era "ia"</font> asa dupa mintea mea a proasta...si tocmai de la unul ca el...so sad... smileys/smiley18.gif
Uite Fifico ca mintea ta aia mai ..nu stiu cum, a sesizat foarte bine scaparea..ma mir si eu....smileys/smiley36.gif Mai ai 452 de posturi si poti sa te culci si tu linistitasmileys/smiley36.gif(asta l-am verificat eusmileys/smiley2.gif)

fifi
12.11.2007, 17:31
asta e singura greseala de gramatica, plus mesajul inedit de pe pm a carui interpretare n-o pot gasi nici daca cer sfatul mamei "omida"

"Fifico usor cu glumele de satra..daca nu stii sa raspunzi la o gluma , abtine-tehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif" referitor la comentariul meu de aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=10921&amp;PN=1&amp;get=last#118103)

cu restul mesajelor tale pot sa traiesc....

si-o sa dorm cam bine smileys/smiley2.gif

fifi
12.11.2007, 17:34
o postare/ doua postari

"posturi" nu tin nici de craciun(e) ca fierbe sanjele-n mine smileys/smiley2.gifyhaaaa

keyframe14
12.11.2007, 17:41
asta e singura greseala de gramatica, plus mesajul inedit de pe pm a carui interpretare n-o pot gasi nici daca cer sfatul mamei "omida"

si-o</span></font> sa dorm cam bine smileys/smiley2.gif

Se scrie "si o " fara liniuta..nu de alta dar s-ar putea sa te incomodeze in somn "liniutele" astea...
Cat despre interpretare..nu ma asteptam sa n-o intelegismileys/smiley2.gif

keyframe14
12.11.2007, 17:52
o postare/ doua postari

"posturi" nu tin nici de craciun(e) ca fierbe sanjele-n mine smileys/smiley2.gifyhaaaa
ce inseamna "postari"?Alea doua de care zici..sau ai vrut sa zici poshtari?smileys/smiley2.gif

fl%rin
13.11.2007, 14:37
el zice ca e corect scris "vre-o data" eu cred ca nu, "vreodata" se scrie impreunat aici. Voi ce credeti?! http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley92.gif

fifi, aici cred ca ai dreptate.

lara_iulia
18.11.2007, 05:03
da fifi, vreo, vreun, vreuna, vreunul, vreodata se scriu impreuna.

angeline
19.11.2007, 11:32
am o nedumerire si mi-ar place sa o lamuresc, adica sa ma lamuriti, ex. mi-</span>ar ...
cum se spune corect la liniuta dintre cele doua silabe, liniuta de unire sau de despartire ? smileys/smiley5.gif

Vlad
19.11.2007, 13:40
se numeste liniuta de despartire.....

19.11.2007, 14:13
Eu stiu ca sunt valabile ambele denumiri. De fapt, trei, ca se mai zice si cratima.