PDA

Arată versiune īntreagă : Calatorie minor din Canada

dela
19.01.2011, 19:57
As vrea sa l trimit pe fiul meu de aproape 15 ani in Romania in vacanta ! Stie cineva in ce conditii si cum pot calatorii singuri cu avionul si ce optiuni as avea !

sorin
19.01.2011, 20:27
As vrea sa l trimit pe fiul meu de aproape 15 ani in Romania in vacanta ! Stie cineva in ce conditii si cum pot calatorii singuri cu avionul si ce optiuni as avea !
sper ca asta te ajuta:
http://travel.state.gov/passport/forms/ds11/ds11_842.html

dela
20.01.2011, 09:07
Multumesc pentru raspuns! Minorul meu are pasaport romanesc sau mai bine zis acum vrem sa il reinoim ! Este aici cu green card !

dela
11.02.2011, 20:56
am mai aflat noutati cu privire la acest subiect si anume poate calatori neinsotit folosind serviciul de insotire a minorilor oferit de companiile de zbor , 120$ ( banuiesc ca un drum ). Trebuie totusi facuta o hartie autentificata la ambasada in acest scop !

fifi
20.03.2011, 03:12
dela, īn aceeaşi situaţie sunt şi eu şi m-ar ajuta mai multe informaţii īn această privinţă. ce fel de hārtie īţi trebuie de la ambasadă, ambasada cui? dar de la compania de zbor ce ţi-au zis?

mulţumesc anticipat pentru un eventual răspuns.

qualia
20.03.2011, 16:39
Copilul meu a calatorit de 3 ori intre Canada si Romania, incepind de la 13 ani, singur. De fiecare daca a calatorit cu pasaport canadian, fara insotitor si fara nici o alta taxa platita decit biletul integral de adult, care se plateste peste 12 ani. Nu stiu ce prevederi sint in cazul pasaportului romanesc, dar sper ca informatia asta va fi utila celor care calatoresc cu pasaport canadian.

fifi
21.03.2011, 17:07
şi cum s-a descurcat la escală sau l-ai trimis cu cineva cunoscut? mie de asta mi-e tare teamă, o să mă interesez la compania de zbor şi eventual la aeroport dacă poate avea īnsoţitor căci decāt să stau cu inima friptă mai bine plătesc acolo īn plus cāt o fi.

mulţumesc pentru mesaj Gualia!

dela
27.03.2011, 22:34
Sunt pe cale sa-l trimit in Romania , am vb la ambasada noastra si m-au asigurat ca daca folosesc serviciul de insotire minori , serviciu pus la dispozitie de cam toate companiile aeriene ( e bine sa zboare cu aceiasi companie pana la finalul destinatiei ) nu o sa am probleme . Trebuie sa merg sa fac un document autentificat de ambasada noastra cand stiu detaliile de zbor(asta mi s-a spus la ambasada ) .Am citit pe siturile companiilor de zbor si acest serviciu e obligatoriu la minorii sub 15 ani dar in situatia noastra cred ca trebuie sa folosim acest serviciu ca sa poata intra si iesi din tara singur fara tutorele legal la toti minorii sub 18 ani ! Nu am luat legatura cu companiile de zbor am citit doar pe siturile lor si cam iti spun ce si cum se procedeaza , pretul e standard indiferent de companie ! Cat de curand o sa cumpar biletul de avion si apoi cred ca am sa aplic ptr acest serviciu , am senzatia ca trebuie telefonat dupa ce stiu datele de zbor ! Binenteles ma orientez sa iau biletul de avion cu o singura companie pana la destinatie ca sa pot aplica la acest serviciu ! Am si eu emotii dar cred ca a fi bine mai ales ca de la ambasada noastra mi s-a sugerat sa folosesc acest serviciu ca nu vor fi probleme!Acuma sa vedem !

fifi
31.03.2011, 16:18
exact, şi eu am sunat la Consulatul Romān şi mi s-a spus că-mi trebuie acea declaraţie autentificată de ei pe care s-o aibă la ea şi s-o arate la romāni la īntoarcere īn Canada, īn plus pentru că sunt divorţată de tatăl ei īmi va trebui şi o copie legalizată de consulat după hotărārea de divorţ unde se menţionează că fata este īn īngrijirea mea. eu am şi rezervat biletul de avion, prin telefon căci atlfel, ca să aibă īnsoţitor nu se putea, plata pentru īnsoţitor se va face la fiecare călătorie, īn Toronto pentru dus, 100USD şi la Bucureşti, la īntoarcere, īncă alţi 100USD. Cānd am făcut rezervarea mi-a cerut numele īntregi şi adresa de pe ID a persoanelor care o vor īnsoţi la şi de la aeroport.

alte detalii, mi s-a spus că cineva o va īnsoţi şi īn timpul zborului şi īntre zboruri, chiar dacă nu va fii aceeaşi persoană. la darea şi luarea ei īn primire vor semna şi că īntre zboruri, la escală o vor duce īn spaţii special amenajate pentru copii. parcă mi-a mai trecut frica, iar ea este atāt de īncāntată īncāt nu mai citeşte decāt dicţionarul englez-romān şi doarme cu „AMR”-ul sub pernă. :)

mulţumesc pentru răspunsuri, fetelor!

sorin
31.03.2011, 16:48
exact, şi eu am sunat la Consulatul Romān şi mi s-a spus că-mi trebuie acea declaraţie autentificată de ei pe care s-o aibă la ea şi s-o arate la romāni la īntoarcere īn Canada,
Nu stiu cum e la voi in Canada si daca va ia bani consulatul pentru acea autentificare, dar in SUA (si mi-a spus asta un prieten care are o agentie de turism) iti trebuie o hartie autentificata de un notar si atat. E ceva de ordinul a $1-2, sau gratuit la banca la care ai contul.

p.s. cred ca cel mai bine e sa intrebi la compania de zbor.

fifi
31.03.2011, 17:27
nu e vorba de Canada Sorine, ci de romānii din Romānia, de la poliţia de frontieră, vor accepta ei o declaraţie de la orice notar sau de la orice bancă din Canada dacă mai e şi-n īn engleză? ori va trebui să merg să mi-o traducă şi legalizeze tot Consulatul Romān din Toronto, căci atātea experienţe dureroase am avut cu oficialităţile din Romānia īncāt nu-mi pot permite să risc să-mi oprească fata īn Romānia pānă nu au documentul respectiv sau pānă nu mă duc personal s-o iau.

cei de la compania de zbor, am īntrebat, nu asigură nici un fel de informaţie īn acest sens, deoarece legile diferă de la ţară la ţară, iar romānii de la consulatul din Toronto, da, o să mă taxeze binişor, din ceea ce ştiu de preţurile lor mă pregătesc undeva la vreo $100 poate şi mai mult pentru cele 2 documente, oricum o să vă zic exact după ce le voi īntocmi. īnainte să merg la ei voi īntreba totuşi şi la banca mea aşa cum ai zis tu.

mulţumesc pentru intervenţie!

sorin
31.03.2011, 17:31
Fifico, faci cum vrei, dar din experienta proprie iti spun ca de ani de zile soacra-mea calatoreste in fiecare an cu fiica-mea cu o astfel de hartie si nu a avut probleme, nici nu stiu daca i-a cerut hartia mai mult de odata sau de doua ori. Cand am spus banca, nu m-am referit la o hartie facuta de banca, ci autentificata de notarul bancii, ca e gratuit daca esti clientul bancii.

fifi
01.04.2011, 19:46
fiica ta călătoreşte īn condiţiile spuse de tine cu paşaport american sau romānesc, pentru că fata mea va avea paşaport romānesc.

sorin
01.04.2011, 20:11
fiica ta călătoreşte īn condiţiile spuse de tine cu paşaport american sau romānesc, pentru că fata mea va avea paşaport romānesc.
cu pasaport american.

aramis_13
01.04.2011, 21:55
nu prea are legătură cu subiectul decāt tangenţial: īn SUA (īn WI cel puţin) o persoană autorizată să desfăşoare activităţi de notar public poate certifica (autentifica) acte (declaraţii, procuri, īmputerniciri şi alte asemenea) īn limbi străine atāta timp cāt persoana care semnează actul īn cauză poate comunica cu notarul direct, fără interpret, pentru a putea confirma că ştie ce semnează şi textul de certificare este īn limba engleză. īncă nu am ajuns să aflu cum e cu apostilarea la Secretary of State a actelor īn limbi străine.

sorin
01.04.2011, 22:19
Fifi, cred ca aceste doua linkuri te vor lamuri oarecum, Citeste tot, cu atentie:
http://www.voyage.gc.ca/faq/children-travel_enfants-voyage-eng.asp
http://www.voyage.gc.ca/preparation_information/consent-letter_lettre-consentement-eng.asp

"We advise you to have the consent letter certified, stamped or sealed by an official who has the authority to administer an oath or solemn declaration (i.e., a commissioner for oaths, notary public, lawyer, etc.) so that the validity of the letter will not be questioned"

Deci si in Canada e similar cu ce am spus si eu si apoi aramis mai sus.

angelonline
02.04.2011, 11:20
@Fifi La iesirea din Canada trebuie respectata legislatia canadiana. La intrarea in Romania nu vor fi nici un fel de probleme. Dar la iesire, trebuie respectate prevederile art. 2 si art. 30 din Legea 248/2005, care se refera la conditiile privind iesirea din tara a minorilor cetateni romani: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/LEGI/LEGE%20nr%20248.pdf
In ce priveste declaratia - vezi art 30 alin. (4) si alin. (7) din lege - poate fi autentificata fie de consulat, fie de notar public canadian. Dar declaratia autentificata de notarul local trebuie supralegalizata de ministerul afacerilor extene canadian si consulatul roman, deoarece Canada nu este membra a Conventiei de la Haga din 1961: http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66432
@Sorin Legea nu face referire la minorii cu dubla cetatenie. Daca fiica ta intra in Romania cu pasaport american, respecta dreptul de sedere (max. 90 zile in interval de 6 luni) si iese cu pasaport american, probabil ca nu se verifica daca are si calitatea de cetatean roman si nu i se cere nici un fel de declaratie.

fifi
03.04.2011, 08:29
am contactat şi consulatul romān şi din răspunsul la e-mail, exact aşa cum spune angelonline, reiese că īntr-adevăr trebuie să dau această declaraţie autentificată de ei despre călătoria fetii, declaraţie care va trebui arătată la ieşirea din Romānia la poliţia de frontieră. şi asta da, din cauza paşaportului romānesc pentru că nu suntem īncă cetăţeni canadieni. voi merge să fac declaraţia, oricum la cāt de scump a fost biletul, nu mai contează $100 īn plus, numai să n-aibă găluşca probleme.

oricum va fii o mare aventura şi-o provocare pentru ea avānd īn vedere că nu mai ştie boabă romāneşte. apropos de asta, ştiu că la intrarea īn ţară ţi se pun cāteva īntrebări de unde vii, de ce vrei să vii īn Romānia, cānd te īntorci, o vor forţa să vorbească īn romāneşte sau vor accepta şi să discute cu ea īn engleză pentru că unul din motivele pentru care o trimit pentru 2 luni jumate, este ca să īnceapă să vorbească iar romāneşte. mă gāndesc totuşi că avānd īnsoţitor care trebuie s-o predea mamei va fii cu ea şi fiind minoră va avea autoritatea să vorbească īn numele ei, o să īntreb la compania de zbor.

mulţumesc tuturor pentru mesaje!

livia
03.04.2011, 08:35
. īncă nu am ajuns să aflu cum e cu apostilarea la Secretary of State a actelor īn limbi străine.

Cel putin in Mi nu ai nici-o problema daca actul este in romana. Ei se uita cine l-a notarizat(sau cum se numeste corect) si daca este autorizat de ei, elibereza apostila fara sa aiba treaba ce contine textul. E ca un fel de supra-parafa a celui care autentifica, ce contine, nu-i intereseaza.

Am avut nevoie de apostila de cel putin 3 ori pana acum de cand sunt aici, toate in limba romana.

Chiar am ras o data de socrela ca am fost cu ea pt o apostila si mi-a zis "ce a citit aia acolo, ce nu i-a convenit?". I-am zis: "stai linistita ca nu stie romana, doar a cerut actul de identitate".

alecxx
03.04.2011, 13:12
Buna la toti..Locuiesc in SUA ,sunt inca cetatean roman si eu si copilul iar in vara voi merge cu el in vacanta in Romania. Pt. asta stiu ca-mi trebuie o declaratie din partea sotiei cum ca e de acord ca,eu tatal sa pot calatorii cu copilul .Din cate stiu se poate autentifica declaratia la un notar al bancii iar dupa aceea trebuie trimisa la State Department pt. a i se pune apostila de la Haga(nu sunt sigur de asta mai ales ce incredere am in vamesii romani??) Credeti ca nu o sa am probleme la iesirea din Romania cu o astfel de declaratie? Unde locuiesc eu nu este consulat iar ceea ce mi s-ar parea absurd ca sotia sa zboare pana in LA ,Chicago sau NY pana la un consulat pt. aceasta hartie,alti bani alta distractie.Ea poate fi facuta in romana direct sau nu? Oricum as putea sa merg cu ea in Romania la un traducator autorizat pt.traducere dar daca se poate si in romana ar fi mai simplu.
Autoritatile americane iti cer o astfel de declaratie cand calatoresti cu copil acompaniat doar de un parinte? Daca nu cer deranjez prea mult ,nu aveti un un model de declaratie?
Mii de multumiri !!!!! Sa aveti vacante placute ....

angelonline
03.04.2011, 20:34
apropos de asta, ştiu că la intrarea īn ţară ţi se pun cāteva īntrebări de unde vii, de ce vrei să vii īn Romānia, cānd te īntorci, o vor forţa să vorbească īn romāneşte sau vor accepta şi să discute cu ea īn engleză pentru că unul din motivele pentru care o trimit pentru 2 luni jumate, este ca să īnceapă să vorbească iar romāneşte.

fifi, n-o s-o chestioneze nimeni pe fiica ta de ce a venit si cat sta. Genul asta de interviu este pentru strainii care intra in tara. Eventual o pot intreba cine i-a facut bagajul si ce contine...dar n-o s-o puna nimeni la colt ca nu vorbeste limba romana.
Cred ca iti faci prea multe griji... dar te inteleg!!!

Buna la toti..Locuiesc in SUA ,sunt inca cetatean roman si eu si copilul iar in vara voi merge cu el in vacanta in Romania. Pt. asta stiu ca-mi trebuie o declaratie din partea sotiei cum ca e de acord ca,eu tatal sa pot calatorii cu copilul .Din cate stiu se poate autentifica declaratia la un notar al bancii iar dupa aceea trebuie trimisa la State Department pt. a i se pune apostila de la Haga(nu sunt sigur de asta mai ales ce incredere am in vamesii romani??) Credeti ca nu o sa am probleme la iesirea din Romania cu o astfel de declaratie? Unde locuiesc eu nu este consulat iar ceea ce mi s-ar parea absurd ca sotia sa zboare pana in LA ,Chicago sau NY pana la un consulat pt. aceasta hartie,alti bani alta distractie.Ea poate fi facuta in romana direct sau nu? Oricum as putea sa merg cu ea in Romania la un traducator autorizat pt.traducere dar daca se poate si in romana ar fi mai simplu.
Autoritatile americane iti cer o astfel de declaratie cand calatoresti cu copil acompaniat doar de un parinte? Daca nu cer deranjez prea mult ,nu aveti un un model de declaratie?
Mii de multumiri !!!!! Sa aveti vacante placute ....

alecxx, daca nici tu si nici copilul nu sunteti cetateni americani, la iesirea din SUA nu va trebuie declaratia mamei... si nici la intrarea in Romania, ci doar la iesire. Modelul declaratiei il gasesti pe website-ul Politiei de Frontiera, dar nu m-am priceput sa pun un link aici, asa ca iti zic pasii:
www.politiadefrontiera.ro -> Conditii de calatorie -> Cetateni romani -> Conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori... iar in josul paginii gasesti: continutul si forma declaratiei.
In lege se prevede clar ca declaratia poate fi data in fata autoritatilor straine si apoi apostilata. In privinta limbii in care va fi redactata, trebuie sa vezi care este procedura in statul in care te afli si cum te intelegi cu notarul... poate chiar gasesti unul de origine romana. Din ce am auzit si eu, notarilor de aici nu li se cere sa aiba studii juridice. Asa cum spune si Livia, notarul de aici nu certifica continutul documentului pe care il autentifica/notarizeaza, ci faptul ca persoana a fost identificata in baza unui act de identitate valabil si a semnat documentul in fata lui/ei. Apoi, county clerk-ul certifica semnatura notarului, iar secretarul de stat, prin apostila, certifica semnatura county clerk-ului.
Deci, ramane de vazut daca notarul la care apelezi va accepta sa autentifice declaratia in limba romana sau engleza, eventual intr-o varianta bilingva. Daca va fi doar in engleza, ca sa fii sigur ca n-ai probleme, poti obtine o traducere legalizata in Romania.
Succes!...si vacanta placuta!

PS In declaratie trebuie mentionata ruta pe care se deplaseaza copilul la iesirea din Romania.

alecxx
03.04.2011, 23:07
Multumesc pt. informatii angelonline.

dela
21.04.2011, 11:33
Fiul meu e minor , are green card si am incercat sa gasesc ceva reglementari in cazul in care calatoreste singur in afara Americii daca la reintoarcerea lui in America ar trebui sa aiba ceva documente cu el in afara de pasaport si green card . Binenteles ca nu am gasit , dar mi s-a pus aceasta intrebare de catre compania de zbor !

fifi
05.06.2011, 10:43
eu am fost la consulat si am făcut acest document, fără de care din cāte am īnţeles, romānii nu-i dau voie să se īntoarcă īn Canada.
faţă:
http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/declaratie1.jpg
verso:
http://i121.photobucket.com/albums/o211/fifica/declaratie2.jpg

o să-i dau la ea, de asemnea o copie după hotărārea judecătoarească de divorţ prin care īmi este īncredinţată, sper să fie de ajuns să nu-mi ceară şi acordul tatălui.

p.s. vă rog să observaţi cāt am cheltuit pe această declaraţie şi de asemenea să mai observaţi că declaraţia este concepută doar pentru un copil, dar dacă ai 2, 3...????